"80-годишнината е момент, в който човек се спира. До тогава може би, ако природата и висшите сили са ти дали здраве все още запазено, да се насочваш от проект към проект, от книга към книга, от преподаване към преподаване, забравяйки за времето, което тече, консервирайки се в някаква вечна средна възраст и изведнъж усещаш, че дните са протекли, че годините са минали. Хоризонтът, който гледаш, напред е много замъглен и тогава се обръщаш назад през един обратен прочит", каза за БНР проф. Ивайло Знеполски, преподавател, философ, дългогодишен ръководител на катедрата по История и теория на културата във Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а също и основател и ръководител на Института за изследване на близкото минало, директор на Дом на науките за човека и обществото. Той беше и министър на културата в правителството на Любен Беров и в правителството на Ренета Инджова.
"Демокрацията трябва дълбоко да се изстрада. Развитите западни демокрации са изстрадани и извоювани стъпка по стъпка в продължение на 2-3 века. И освен това те са тръгнали от идеи, родени в самите страни, докато ние боравим с вносни идеи, вносни модели, подарена демокрация поради стечение на геополитическите реалности и ние не можем да я ценим, не можем да я надграждаме. Трябва да извървим този път, който са извървяли и другите в един по-благоприятен контекст, който ни е зададен от общуването с тях и общите нормативни изисквания“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..