Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Приключенията на Пити на Антарктида" - увлекателен разказ за куче порода хъски

Хавиер Качо Гомес
Снимка: личен архив

В книгата си "Приключенията на Пити на Антарктида" Хавиер Качо Гомес предлага увлекателен разказ за преживяванията си с кучето Пити - порода сибирско хъски. 

Кучето Пити с пингвин        Снимка: личен архив

"На Антарктика е имало много кучета, но по едно време ги забраниха, защото се оказа, че там могат да пренасят болести, да предадат болести на антарктическата фауна - на тюлените, пингвините, защото там екосистемата е перфектно устроена, но ако ти я разрушиш по някакъв начин можеш да предизвикаш масово умиране на пингвините. Ние няма как да ваксинираме всички тях срещу даден вирус и в един момент ги забраниха",  каза за БНР Хавиер Качо Гомес, който през последните три години е командир на испанската полярна база "Хуан Карлос I" на остров Ливингстън.

По думите му Пити е куче пазач:

„То иска да пази хората, но когато отиде на Антарктида беше малко куче и точно това ми позволи да разкажа за Антарктида през очите на новодошъл, на един пришълец - това от друга страна са очите на дете, което вижда какво правят учените, как живеят, какво има около тях, какви животни има“, допълни в предаването „Закуска на тревата“ Хавиер Качо Гомес.

Хавиер Качо Гомес и Христо Пимпирев   Снимка: личен архив

Според  Хавиер Качо Гомес една от основните идеи на книгата е да разкаже за животните на Ледения континент – Антарктида.

"Всички ние имаме запазено място в тази голяма верига, каквато е живота. Няма добри и лоши животни. Ако има такова лошо животно това сме ние, защото ние сме способни да разрушим всичко, до което се докоснем".

Хавиер Качо Гомес е роден на 19 декември 1952 г. в Мадрид. По образование е физик. От много години работи в Националния институт за космически технологии към Министерството на отбраната на Испания и е в класацията на най-добрите учени на института със специалност "Наука за атмосферата". Бил е учен-изследовател в Националната комисия за космически изследвания. Член е на Първата испанска научна експедиция в Антарктида (1986 - 1987), бил е два пъти в Арктика и шест пъти в Антарктида, последните три от които като командир на испанската полярна база "Хуан Карлос I" на о. Ливингстън.

Представяне на книгата „Приключенията на Пити на Антарктида

Преводът на интервюто направи Светослава Славчева, която е и преводач на книгата.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48