Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БАН произвежда около 40% от научната продукция на България

Акад. Ревалски: Заради неадекватното заплащане България губи научен потенциал

Началната заплата на един асистент в БАН е малко под 1000 лева

Акад. Юлиан Ревалски
Снимка: БГНЕС

"БАН е най-голямата и най-ефективната научна организация в България. Ние сме по-малко от 20% от всички учени в страната, а по данни на световните бази от научни данни - произвеждаме около 40% от научната продукция на България". Това каза академик Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките, по повод 152-годишнината на Академията.

Акад. Ревалски посочи, че БАН участва в Плана за възстановяване с проект, чиято цел е развиване на мощен иновационен център в Академията, който да служи и за връзка с бизнеса в страната и света:

"Основните неща, с които ще допринесем, са дигитализацията и изкуственият интелект в областта на информационните и комуникационните технологии, в преминаването към нови видове енергии и всичко това - ориентирано към по-добро и по-качествено здравеопазване и образование".

Председателят на БАН обясни, че за да бъде успешна научната дейност в една организация, има два фактора - човешкият потенциал и инфраструктурата, която се дели на научна инфраструктура и такава, която е свързана със сградния фонд и условията на труд:

"Докато положението в научната инфраструктура в последните години значително се подобри - по линия на оперативни програми от ЕС и национални програми, но човешкият потенциал и адекватното заплащане на учените от БАН - в последните години изоставаме дори от колегите във висшите училища. ... В момента началните заплати в БАН са с повече от 30% по-ниски".

По думите на акад. Ревалски заради неадекватното заплащане научният потенциал ще се загуби, защото тези учени или ще отидат в чужбина, или ще се насочат към бизнеса:

"Началната заплата на един асистент в БАН е малко под 1000 лева".    

Около 0,5% от БВП са отделените пари за наука, подчерта той и уточни, че според Националната програма за развитие на научните изследвания вече е трябвало да са достигнати 1,5%.

Академик Ревалски изтъкна дейността на БАН в подкрепа на ваксинационната кампания и постиженията ѝ в областта на биомедицината:

"На финала е разработването на прототип на българска ваксина срещу Covid-19. Бяха извършени и редица научни и практически разработки за тестване на имуностимуланти. ... Кризата имаше и редица други аспекти и искам да подчертая приноса на математиците, икономистите, социолозите и психолозите. Всичко това беше направено напълно доброволно, ние не сме искали някакви средства за това".

Той изрази надежда институциите да са разбрали, че науката има нужда от подкрепа.

Интервюто на Явор Стаматов с акад. Юлиан Ревалски в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха

За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..

публикувано на 21.04.25 в 19:35

Предстои официалното удостоверяване на смъртта на папа Франциск

Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..

публикувано на 21.04.25 в 18:58
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова в храм с килийно училище в с.Извор, Босилеградско

Наталия Киселова в Босилеград: Трябва да работим с българските общности зад граница

Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..

публикувано на 21.04.25 в 18:18

Чиста и красива Каварна с "Трибункер"

Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

публикувано на 21.04.25 в 17:38

Пощенска кутия за молитви към Св. Серафим в пазарджишки храм

Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец.  Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..

публикувано на 21.04.25 в 17:13

Дете падна от шестия етаж на жилищен блок в Габрово

Тежък инцидент в Габрово - 6-годишно дете е паднало от терасата на дома си на 6-ия етаж в жилищен блок на ул. "Видима", информират от Дирекцията на полицията в града. Детето е с множество фрактури по главата и тялото. По първоначални данни е контактно. Случаят се разследва.

публикувано на 21.04.25 в 17:10

1,5 млн. куб. м остават до пълния обем на язовир "Среченска бара“

Един милион и половина кубика вода остават до пълния обем на язовир "Среченска бара“. Питейният водоем се пълни и се очаква до края на април да достигне максималната си стойност . Около 14 милиона кубика вода има в язовир "Среченска бара“. От водоема се захранват с питейна вода населени места от областите Монтана и Враца. Притокът е..

публикувано на 21.04.25 в 17:03