Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Номинации за наградите на БХК “Човек на годината”

Надежда Цекулова: Необяснимо е за мен как за две години не си взехме поуки от пандемията

Снимка: Ани Петрова, БНР

"Между 70 и 80 номинации получаваме почти всеки път, но има определени критерии, за да бъдат допуснати кандидатурите", поясни в "Преди всички" Надежда Цекулова, директор на програма "Кампании и комуникации" в Българския хелзинкски комитет за номинациите за годишните правозащитни награди на БХК “Човек на годината”.
Това са 14-те поредни номинации, които ще се приемат до 15 ноември, като информация може да прочетете на сайта на кампанията.

До 15 ноември 2021 г. всеки може да изпраща предложенията си за доброволци, активисти и организации, чиято работа през изминалата година е допринесла за утвърждаването на човешките права, за защита на животните и опазване на природата в България.
ФБ/ Човек на годината @ChovekNaGodinata  · Неправителствена организация (НПО)

"Добре е номинацията да е на личност или организация с изявена правозащитна дейност през изминалата година. Не е достатъчно просто даденият човек да е много добър човек. Важно е какво е правил той в областта на човешките права за периода от 15 ноември 2020 до 15 ноември 2021 година".

През годината са печелили хора, които дълги години са работили системно и без да се отказват от своите цели в областта на правозащитната дейност.

Но трябва да кажем, че ние не разглеждаме номинации на политици, както и на хора, които в една сфера защитават определени права, но в други сфери ги нарушават", каза ще пред БНР Цекулова.

По думите на Цекулова е недопустимо след толкова тежка първа и втора вълна на пандемията миналата година хората да не са си взели поука, да не са научили уроците си дори и по-трудния начин, да продължават да не се ваксинират и да продължаваме като общество да бъдем толкова разединени.

"Най-тъжното е, че до сега дори не сме видели усилия от политическите елити да оставят зад гърба си пропагандните инструменти в интерес на това да се спаси живота и здравето на хората", посочи още Цекулова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01