Политиката на държавата в областта на културата и в частност на киното е такава, че общностите са решили, че ще се правят изключение от пазарните принципи - това не носи пари следователно не съществува, какъвто е пазарният принцип.
"Тук има изключение, то се нарича културно изключение. Това може и да не носи пари, но носи нещо друго, което който както иска така да го нарече, но то е важно - в един момент може да се окаже единственото важно, защото какво сме ние освен идентичност и култура. В този смисъл държавите в Европа се грижат доколкото могат - със желание или не, понякога с открита неприязън, но го правят - те се грижата да мъждука и да съществува културата, която е все по-притисната. На приказки не е така, но накрая, когато се гласуват бюджетите и в Европарламента и в националните парламенти - те са два или три пъти по-ниски от тези, които са заявявани преди това в гръмките заявления на политиците".
„Проблемът, е че ние вътре между нас живеем в една много изострена тревожност, защото между нас има неталантливи хора, но пък компенсират с амбиция, създава се напрежение", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Милко Лазаров.
Милко Лазаров е завършил НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Владислав Икономов. Негово е „Отчуждение“ със световна премиера във Венеция и „Ага“ със световна премиера в Берлинале. Режисьор е на телевизионни проекти - „Великите българи“, „Голямото четене“, „Събитията на 20 век“, „Ръкописът“ - проекти на BBC и RAI.В свят, в който вниманието се измерва в секунди, а изкуството често отстъпва пред алгоритмите, има хора, които упорито се връщат към корените, за да ги извадят на светло с нов глас. Един от тях е Тодор Василев — професионален музикант, артист по душа и съвременен интерпретатор на българската класическа литература. В своя проект "Шепот..
Веселин Маринов за пръв път ще участва в едно от големите летни събития в България – фестивала "Сцена на върховете" на Белоградчишките скали. "Обичам Белоградчишките скали. Това е място, което ме кара да се чувствам по-различно", сподели изпълнителят пред БНР. Той ще зарадва и публиката на фестивала в Балчик на 8 септември. "Не..
Българската писателка Стефка Станчева издаде най-новата си книга. Тя носи ефирното заглавие "Мигът на Дора". Слоганът на романа е "Златна Добруджа през погледа на Дора Габе", и е втората книга от трилогия, започнала с вълнуващия роман "Добруджанският феникс". Книгата ще има специални представяния из България на 5 август в Добрич, на 12 август..
Сила ми дава вярата в човешката природа, че все пак е добра. Това казва един по-малко известен, но много интересен поет. Ангел Дюлгеров пише поезия от десетилетия, но едва от тази година се престраши да издаде стихосбирка. Авторът от Перник казва, че най-трудно се пише за Родината. Но и поставя въпроса - дали човекът ще се чувства добре с "брат..
Световноизвестният танцов артист Зия Азази ще зарадва отново публиката в София. Сцената на "Топлоцентрала" ще се превърне в пространство за трансформация от 29-ти до 31-ви юли , когато Азази ще се изяви с две от най-емблематичните си солови изпълнения. "Искам да покажа своите собствени търсения, страданието, освобождението, насладата от..
Четвъртото издание на Международния джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" ще се проведе от 1 до 6 август в Боровец. "Стремим се да обхванем интересите на всяка възраст. Ще има представяне на две книги, лятна академия за деца и страшно много музика", разказа пред БНР музикалният програматор Елиана Захариева. Тя отбеляза, че събитието..
За седма поредна година голямата поляна край река Видима до троянското село Дебнево ще събере изтъкнати музиканти от България и чужбина. Фестивалът започва на 30 юли и ще продължи до втори август. Културеният форум носи името JAM ON THE RIVER. Подготвили сме много музикални изненади за нашите гости, разказа пред БНР организаторът..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за..
"Помилването на Десислава Иванчева е прекрасна новина ". Това каза пред БНР Биляна Петрова , бившата заместник-кметица на софийския квартал "Младост":..
Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г . Промените в Закона за въвеждане на..