Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Маджаров: Сovid сертификатът можеше да се въведе по-рано

Хората, които са против ваксинирането, не би трябвало да са против зелените сертификати

Д-р Иван Маджаров
Снимка: БНР, архив

"Правилно е да се въведат зелени сертификати, а не да се върви към затварянето на всякакви дейности. Тези мерки можеха да се въведат и по-рано, те вече се прилагат в останалата част на Европа. Вече не сме като в началото на Covid пандемията, когато нямаше друг инструмент за управление на кризата. Сега имаме ваксини, имаме тестове". Това каза пред БНР д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз, на празника на лекарите, когато почитаме Св. Иван Рилски-Чудотворец.

Според него хората, които са против ваксинирането, не би трябвало да са против зелените сертификати, защото той дава възможност с резултат от тест да получиш достъп до места, където се събират повече хора:

"Това все пак е гаранция, че при масови събития ще бъде по-малка вероятността да се предаде инфекцията между хората и да тръгне след това да се разпространява". 

Д-р Иван Маджаров смята, че не се наблюдава знак за понижаване на Covid вълната и заяви, че лекарите са много претоварени и на много от тях им се налага да оставят временно основните си специалности, за да отидат да работят в Covid отделенията:

"По-неприятното е, че наблюдаваме по-висока смъртност при тази епидемична вълна. Лекарите прилагат същите протоколи за лечение както при предишните вълни, но виждаме по-голям процент починали пациенти".

Той подчерта, че Делта вариантът е не само по-заразен, но и протича по-сложно.

Интервюто на Людмила Железова с д-р Иван Маджаров в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Василев

Лидерите на "Величие" и МЕЧ в остър спор в Народното събрание

В Народното събрание декларациите по повод Деня на народните будители - 1 ноември, предизвикаха спор между лидерите на партиите "Величие" и МЕЧ.  От парламентарната трибуна Ивелин Михайлов от "Величие" каза, че не може да говори за духовност и будителство в институция, в която "властват корупцията и мафията", тъй като: "Преди 2-3 дни при мене идват за..

публикувано на 31.10.25 в 10:56

Депутатите гледат на първо четене Закона за енергийната ефективност

Депутатите включиха допълнителна точка в дневния ред за пленарния ден - първо четене на промени в Закона за енергийната ефективност. Законопроектът е внесен от Павела Митова ("Има такъв народ"), Драгомир Стойнев ("БСП-Обединена левица"), Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) и Станислав Анастасов („"ДПС-Ново начало"). Предвижда се създаването на..

публикувано на 31.10.25 в 10:30

Радостина Николова: Децата са изложени на всички проявления на корупцията в ежедневието си

Книгата  "Пазителите на Фенера: Оскар"  на Радостина Николова обяснява на децата какво означава думата корупция. В София авторката вече е направила няколко представяния по покана на училища и библиотеки, а предстои и среща с малките читатели в провинцията съобщи тя в предаването "Преди всички". "По-скоро проактивно подходих, защото..

публикувано на 31.10.25 в 10:27
Иван Брегов

Иван Брегов: На ВСС може да бъде отказано исканото увеличение на парите, но трябва политическа воля

България е държавата в ЕС, която отделя най-много средства от БВП за правосъдие. Тя е номер едно по разходи за прокурори и прокурорска администрация, а за съдии и съдебна администрация е на пето място. Въпреки статистиката, ВСС иска увеличение за 2026 г.  "Разбира се, че съдиите, прокурорите и следователите трябва да бъдат много добре..

публикувано на 31.10.25 в 10:15
Ректорът на Софийския университет професор Георги Вълчев

Софийският университет е приел повече студенти тази година

Образователният министър Красимир Вълчев съобщи по време на среща в Народното събрание с ректора на Софийския университет "Свети Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, че през тази академична година в Алма Матер са се записали повече български студенти, отколкото са записаните за обучение българи в Нидерландия, Германия и Великобритания.  За първи път от..

публикувано на 31.10.25 в 10:00
Бойко Борисов

Борисов: Червената линия в Бюджет 2026 е дефицит от 3%

Червената линия в бюджета за следващата година е дефицит от 3%, обяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той обаче допусна, че има риск да бъде превишен. "Ами има разбира се, но ще се стараем да не го направим и през приходите да го компенсираме. Защото това, което научих вчера е, че близо 7 милиарда тази година..

публикувано на 31.10.25 в 09:49

Михаела Косева: И след решението на ВАС – системата не приема документи за стипендия на студенти платено обучение

Решението на ВАС дойде в изключително неудобен момент, защото в момента във ВУЗ-овете се подават документи за кандидатстване. За стипендия имаха право да кандидатстват само студенти държавна поръчка, а това решение съвсем ще обърка системата и по средата на кампанията. Държавата не обръща внимание какво се случва във висшето образование, а..

публикувано на 31.10.25 в 09:49