Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три представления на Паник Бутон Театъра събират заедно публика и актьори в подигравка с реалността

Богдана Котарева и Нейтън Купър
Снимка: Ирина Недева

Василена Радева, Нейтън Купър и Богдана Котарева представят в "Хоризонт до обед" поредицата театрални представления -  “Караоке”, “Опакован аудиогид” и “Тяло хвърлено към Хоризонта".

Две са театрални премиери - “Караоке и “Опакован аудиогид.

Тази вечер е премиерата на "Караоке нощ", а другата седмица "Опакован аудиогид" ще даде възможност на зрителите да се потопят в нещо особено в последните дни на октомври -  28,29,30.

И трите представления са на Паник Бутон Театъра, независима театрална компания, основана в София през 2014г.,  следствие от срещата и общата визия за изкуството и живота на българския режисьор Василена Радева и американския артист Нейтън Купър.

Василена Радева, Нейтън Купър и Богдана Котарева обобщиха пред БНР, че това са представления, в които актьори и публика влизат една особена симбиоза и корпорация, в която всички се забавляват.

"Караоке нощ” - спектакъл в несценична среда, с интерактивни елементи на музикални изпълнения и игри с публиката. Проект, който се фокусира върху отвъд стериотипното възприятие на  другия, дава възможност за изява на своите зрители и ги насърчава да се вгледат в начина, по който  общуват и се представят пред другите. Пърформанс-провокация към тези, които ще се осмелят да влязат в ролята на една по-различна версия за самите себе си.

"Опакован аудиогид“ е аудио пърформанс и разходка в изложбата „Кристо и Жан-Клод. Живот.Творби.Проекти“ с фотографии на Волфганг Фолц в СГХГ. Пърформансът е продължение и кулминация на културно-образователната програма „Гледане с разбиране“, която цели да предложи нов тип изживяване в музея - чрез наблюдение и дискусия, участие, а сега и чрез средствата на театъра.
Пърформансът се базира на едноименната пиеса „Опакован аудиогид“ на Мигел Валентин и Мартина Новакова, създадена специално за случая. В нея Новакова (България/Испания) и Валентин (Испания) предлагат художествено и много лично размишление върху изкуството на Кристо и Жан-Клод, с което канят публиката да промени познатите градски пространства със силата мисълта и въображението си, да почувства и съпреживее изкуството на двамата артисти дори и от дистанцията на времето и пространството.


"Тяло, хвърлено под ъгъл  към Хоризонта" е авторски спектакъл по мотиви от книгата на Петя Накова „Годината на осемте химии”. Тежка диагноза дава шанс на четири жени да станат по-добри версии на самите себе си, да осмислят живота си и да се отдадат на любовта, мечтите и порива към щастие. Тук, сега, веднага, без сложни, кухи и горделиви планове за утре, когато никой не знае какво го чака. „Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта“ е пърформанс - зона за разбиране на процесите вътре в нас. Процеси, които рушат. Процеси, които строят. Процеси, които са лични, но могат да бъдат живени колективно.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36