Кризата с цените на природния газ накара все повече държави да обърнат поглед към ядрената енергия като транзитна, докато не се постигне въглеродна неутралност през 2050 година в Европейския съюз. Полша не прави изключение, но за разлика от дипломатичния брюкселски тон Варшава използва остра реторика спрямо Русия, която е основният играч в този баланс на търсене и предлагане на синьо гориво. Нещо повече – зависимата от въглищна енергия Полша възнамерява да не поднови дългосрочния си договор за доставки на природен газ от „Газпром“, благодарение на който тя успява именно сега да премине малко по-леко през кризата с рекордните цени на енергоносителите.
Руският президент Владимир Путин нареди на „Газпром“ да увеличи природния газ в европейските си хранилища – тази информация фокусира вниманието в цяла Европа, която страда от недостатъчните количества синьо гориво, високата цена и почти изчерпаните запаси от ключовата суровина. Традиционно скептичната към Москва Полша, където в момента текат рокади в кабинета и която бе осъдена да плаща по един милион евро дневно заради погазването на върховенството на закона, има своя гледна точка към газовата криза:
"С маньоврите си „Газпром“ реагира на условията на Германия, свързани с проекта „Северен поток“ 2. Няма необходимост от него, тъй като съществуват тръбопроводи през Украйна и Ямал, които се използват с капацитет от 40 – 50%. Ако руснаците искат да доставят допълнителни количества, те могат да го направят през съществуващата инфраструктура". Това Коментира Пьотър Наимски, държавен секретар и упълномощен представител на полското правителство по въпросите на стратегическата енергийна инфраструктура.
"Те искат „Северен поток“ 2 да бъде изключение от европейските регулаторни правила. Това подкопава доверието между страните – членки. Руснаците използват проекта, за да маневрират в европейската политика".
Думите на Наимски идват десетина дни, след като стана ясно, че „Газпром“ е резервирал около една трета от предлагания допълнителен капацитет за транзит на газ по тръбата Ямал - Европа през Полша за ноември и не е резервирал никакви обеми през Украйна. Тази информация изстреля допълнително цените на синьото гориво нагоре:
"Украинците не купуват газ директно от „Газпром“, а си го набавят през реверсивните връзки. Въпросът е, че те се нуждаят от този поток от изток на запад, който минава през страната им".
Според Наимски промяната в руското поведение спрямо европейските доставки се дължи на казусите около този проект, макар и много анализатори да са на мнение, че натискът идва по-скоро заради скептицизма на Европа към дългосрочните договори с руския газов доставчик. Полша е една от държавите, които в момента имат такъв, но не възнамеряват да го подновят:
"Договорът ни с „Газпром“ изтича догодина на 31 декември. Имаме възможност да покрием 100% от необходимите количества внос, най-вече чрез терминала за втечнен природен газ от Норвегия".
В дългосрочен план, Полша възнамерява да построи ядрена централа. Обсъждат се два варианта за площадка, а най-вероятно технологията ще бъде американска. Изчисленията показват, че към средата на 40-те години на 21-ви век централата трябва да е в експлоатация и да осигурява между 20 и 25 % от необходимата електроенергия. Около една трета от микса трябва да идва от възобновяеми източници, основно вятърни централи. Какво би станало, ако плановете не се осъществят?
"Задавате ми въпрос за тактиката при трансформацията, а аз продължавам да настоявам, че трябва да запазим баланса при електроенергията за всеки предсказуем гигават от нея. Това трябва да се случва паралелно – когато се откажем от един гигават, трябва да го заменим. Ние трябва да направим промяната много плавно и по сигурен начин. Разбира се, става дума за строителство и има рискове, но те са навсякъде. Няма как да живеем без тях". Коментира Пьотър Наимски, държавен секретар и упълномощен представител на полското правителство по въпросите на стратегическата енергийна инфраструктура.
Състоянието на армията ще бъде тема на годишната конференция на началника на отбраната, която ще се проведе днес и утре. По традиция на нея присъства и президентът и върховен главнокомандващ на Румен Радев. Пред президента и депутатите началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще представи Анализ на състоянието и подготовката на..
Расте интересът към изучаването на български език в Одрин. В българското училище в града - "Иван Вазов", учат 55 деца. Училището работи от 2017 г. към генералното консулство на България. За една учебна година там изучават 120 часа български език. Учебните помагала са осигурени от МОН. " Българският език в Одрин е много модерен ...
Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества, ще бъде тествана днес в Ямбол. При изпитанията на техническата изправност от сиренните системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на проверката . Тестът на системата ще..
В Кипър от днес започва незабавна първоначална оценка на щетите, нанесени върху селскостопанските култури от екстремно студеното време, обхванало острова в последните дни, съобщиха от земеделското министерство. Фермерите са в отчаяние от огромните поражения. Тази нощ преминава с жълт код за изключително ниски температури. Екипи на земеделското..
Увеличава се броят на осиновените кучета от общинския приют в Ямбол. През миналата година нов дом са намерили близо 60 четириноги, но броят на бездомните животни не намалява. Общинският приют отново е пренаселен, като животните в него около 150. Сигнали за изхвърлени домашни любимци постъпват всеки ден, уточни Надежда Горанова, главен експерт в отдел..
Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..
Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.