"136 легла за Covid - 19 сме разкрили, от тях 6 легла са интензивни, към момента са приети 127 човека и имаме 6 свободни легла, от които три са интензивни", каза пред БНР д-р Васислав Петров, директор на МБАЛ "Иван Селимински" в Сливен.
Д-р Петров работи в Covid отделението от 27 септември, за да помага на колегите си.
"В по-малките градове не може да разчитаме на помощ на колеги от други болници, както в София, защото ние в Сливен имаме още само две болници. Това е една частна болница, което също лекува Covid пациенти, а също и филиалът на Военна болница в Сливен, колегите там също работят активно. Така че, че ако не се включат лекарите от доболничната помощ, няма кой друг да ни помогне. Но това може да стане само доброволно и по желание", поясни още д-р Петров.
По думите му високата смъртност се дължи най-вероятно, че тя започна още в средата на август.
"Тук големият процент е малцинствено население, което пътува в Европа усилено и донася заразата, а и това население по-рядко търси помощ и идват в по-тежко състояние.
При нас основно смъртността се дължи на възрастни хора, а младите не се пазят и ги заразяват. Но и друго нещо съм анализирал до този момент - постъпват пациенти с Covid и с пневмония, два - три светли дни има и после рязко се влошават. Но това става най-често при пациенти с диабет и наднормено тегло или други допълнителни заболявания. Тези с диабет могат да починат за часове.
И при нас най-често постъпващите са неваксинирани. Само двама ваксинирани са постъпили. А от починалите за септември 43 - ма нито едни не е бил ваксиниран", разказа още д-р Петров.
Той поясни, че и при тях имат неваксинирани медици. Над 50 на сто са ваксинираните медици и около 11 на сто официално преболедувалите. Тези с антитела нямат сертификат. За тях и за другите сме осигурили три пъти седмично антигенни тестове.
Д- р Петров заяви, че е трябвало да се въведе локдаун по-рано, но политическата обстановка не го е позволила. И няма да го позволи най-вероятно, а точно сега е моментът да се въведе локдаун, заяви д-р Петров.
Още по темата в звуковия файл.
С 10 процентни пункта да се увеличат разходите за заплати през 2026 година в бюджетния сектор. За това ще настояват от КНСБ. Само през първото тримесечие на годината ръстът на възнагражденията в частния сектор изпреварва с 12 процента този в обществения. От синдиката настояват правителството да предприеме действия за транспонирането на две..
Бих бил изненадан, ако се стигне до риска за влизането на еврото в България и би било провал на всички партии, които казват, че стоят зад еврото, каза в интервю пред БНР икономистът Руслан Стефанов. Според него, ако това случи, нещо за което Бойко Борисов предупреди, ще влязат в наратива на президента, че "не могат да се справят":..
Четири екипа гасят запалилите се вагони със слама при ТЕЦ "Бобов дол" - днес ще се прецени дали няма да се наложи да бъдат изпратени допълнителни, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Оттам съобщават, че няма установено замърсяване на въздуха в района на Големо село, потвърждават го и от РИОСВ - екоинспекцията има..
Районът над село Влахи е най-новият фронт на горския пожар, който се разраства над село Илинденци и се пренесе в посока Кресна. 200 огнеборци вече работят на терен, пристигнаха и военни от Благоевград. Очакват се поне два хеликоптера да помагат в гасенето. Във втория ден от битката с огъня в гората над Илинденци, който прехвърли условната..
Все повече са издадените електронни фишове за скорост, намаляват нарушенията за шофиране в аварийната лента - това отчитат от Пътната полиция за първите близо 7 месеца на годината. Толкамерите са доказателство и за други пътни нарушения, освен карането в аварийната лента. Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по..
Гърция се бори с пет големи горски пожара в цялата страна. Много силно е засегнат район на 30-километра северно от Атина, където се наложи евакуация. Страната поиска и помощ от Европейския съюз, информира редакторът Савина Спасова. "Имаме ранени пожарникари, животът на много хора е изложен на риск, имоти са изгорени, унищожени са горски..
Най-малко 11 души са пострадали тежко, след като са били нападнати от въоръжен с нож нападател в магазин на "Уолмарт" в американския щат Мичиган. Нападателят, идентифициран като 42-годишен мъж, е влязъл в магазин от американската верига, намиращ се в Травърс Сити, малко градче в северната част на щата Мичиган, и е започнал да намушква..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд. Така президентът Румен Радев коментира това, че..