Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една от 7 жени в света се разболява от рак на гърдата

Специалисти съветват жените да си правят преглед на ранна възраст за рак на гърдата

Заради ограниченията в пандемията състоянието на много жени с рак на гърдата се е влошило

Снимка: БГНЕС

Кампанията „Продължавам напред“ в подкрепа на жените с рак на гърдата и техните близки организира Сдружение "Избери България".

Тази кампания беше продиктувана от необходимостта да информираме жените, хората в България за възможностите за лечение на тази болест. От гледна точка на моята професия – журналистическата, намирането на навременната информация за това как да преминеш, кого да потърсиш и към стъпки да се насочиш. Информацията в днешния живот се оказа решаваща, но ми се струва, че по отношение на възможностите за лечениe на рака на гърдата тази информация не е достатъчна. Това ни мотивира и стимулира да направим тази кампания, да информираме хората. Ние не сме лекари, но в нашата кампания се включиха водещи онколози", каза за БНР Екатерина Генова, изпълнителен директор на Сдружение "Избери България", което организира кампанията „Продължаваме напред“ в подкрепа на жените с рак на гърдата и техните близки.

В социалните мрежи са публикувани видеофилми с информация за заболяването рак на гърдата.

„Според статистиката от 2020 година в света на всеки 20 секунди  се диагностицира жена с рак на гърдата. В Европа те са над 355 хиляди за 2020 година. Над 91 хиляди са загубили битката с рака на гърдата. Вече говорим не за една от 8, а за една от 7 жени на възраст до 74 години, която би се сблъскала с такава диагноза. В България през 2020 над 4 хиляди и 60 жени са се разболели, което означава, че 25,5 % от всички жени с рак страдат от това заболяване", каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Антоанета Томова, онколог.

По думите ѝ, когато се диагностицира рано заболяването, то може да бъде изкоренено.

"За 33 години се отбеляза колосален напредък в лечението на много от раковите диагнози и най-вече при рака на гърдата. За съжаление от март 2020 с тези пикове на Covid-19 и различни рестриктивни мерки се измести фокусът на внимание на обществото с тази нова напаст. И отново, след като до март 2020 ние виждахме малки тумори около и под 1 сантиметър и можехме много надеждно да ги излекуваме изведнъж отново се върна този кошмар от преди  над 30 години, в който да виждаме големи прогресирали тумори, метастазирали тумори дори при млади жени - на 30,32,33 години, които идват при нас в четвърти стадии и това е най-лошата последица от тази пандемия с Covid-19, защото такива хронични диагнози като раковите останаха на 2-ри или на 20 план, а може би стреса отключи и ускори развитието им. Затова апелирам към всички жени, които са над 20 години да ходят на профилактични прегледи при правилните специалисти към онкологичната мрежа, за да могат надеждно да бъдат проследени и навреме да бъдат диагностицирани тези, които носят това заболяване".

Тя коментира, че съществуващите ваксини за предпазване от Covid-19 се понасят добре от болните от рак и могат да се поставят и на тези хора.

„Те могат да я направят по всяко време, ако са в ремисия или са на хормонално лечение или са на лъчево лечение. Ако са на по-агресивни методи оперативни или химиолечение са им необходими две или три седмици да се възстановят  след операцията или курса и да приложат ваксините. И американското и европейското общество по медицинска онкология  препоръчват на пациентите да си направят ваксини с цел да се предпазят. Това горещо се препоръчва от науката", допълни д-р Томова.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24

Премиера на музикалния спектакъл "Небесна хармония" в НДК

Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа .  "Репертоарът е подбран заради една..

публикувано на 25.04.25 в 13:04
Дияна Георгиева

Медсестри, акушерки и рехабилитатори: НЗОК да заплаща практиките им

НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..

публикувано на 25.04.25 в 10:48

Варненци готвят протест срещу наредба за прием в детските градини

Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..

публикувано на 25.04.25 в 10:37
Отец Петко Вълов

Монс. Петко Вълов: Папа Франциск беше много естествен и близък до хората

" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция.  Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..

публикувано на 24.04.25 в 16:55

Какви са предизвикателствата пред новия състав на Фискалния съвет на България?

"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..

публикувано на 24.04.25 в 14:44
Ю Хуа

Ю Хуа, един от най-четените китайски автори, е за първи път в България

Ю Хуа  е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България,  благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в събота (26 април) в Археологическия музей от 19.30 часа в рамките на четвъртото издание на "Литературни срещи" -този все по-мащабен международен литературен фестивал с ключови участници и знаменити..

публикувано на 24.04.25 в 12:28