„Преустановете излъчването на аналоговия сигнал за град София“, каза преди 9 години заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров, когато спря аналоговите телевизионни предаватели в страната.
Аналоговото радиоразпръскване остава. През годините се правят опити да бъде цифровизиран радиоефирът, има и желаещи да направят това. Първите експериментални предавания за цифрово радио са осъществени през май 2017 година. Павел Костадинов и Андрей Николов получават временен лиценз.
Засега цифровото радио остава само онлайн, каза за БНР Андрей Николов:
„Цифровото радио е най-обикновено радио, както в момента програма „Хоризонт“ в София излъчва на 103 мегахерца (MHz). Въпросът е, че новата технология позволява на тези мегахерци да се излъчва не една програма, а 24 програми с десет пъти по-високо качество, с десет пъти по-малко харчене на ток и с десет пъти повече мнения, които да се изразяват по различните канали, за които ще има място“.
Комисията за регулиране на съобщенията откри процедура за обществена консултация за перспективите за ползване на свободния честотен ресурс. С решението на КРС започва процеса за реално усвояване на съответната честотна лента и старт на отдавна чаканото цифрово радиоразпръскване в България.
Мирослава Тодорова - директор на Дирекция „Управление на ограничен ресурс“ към КРС съобщи за "Хоризонт", че предстои регулаторът да вземе решение за предоставяне на честотен спектър.
„Като Комисия още 2008 година сме създали необходимата подзаконова нормативна уредба като сме координирали международно необходимия ресурс за цифрово радиоразпръскване, като по този начин сме създали условия за достъп до свободни радиочестоти за цифровизацията на ефира, но цифровизацията на ефира - единствената предпоставка за това е не само наличието на честотен ресурс, необходимо е съдържание, което да се разпространява по тази цифрова платформа. И това, което е важно да спомена, тъй като то в момента е основната причина за това, че не е стартирало такова цифрово радиоизлъчване, е липсата на лицензирано от Съвета за електронни медии съдържание в Закона за радио и телевизия в момента. Липсва разпоредба, която дава основание на Съвета да издаде лицензия за цифрово съдържание, заради това настоящата разпоредба е само за телевизионно такова. Има проект за изменение на Закона за радио и телевизия, в който е предвидено именно такава разпоредба, за да се попълни празнотата в законодателството“.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..