Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Здравка Калайджиева: Има тенденция да се разпалва омраза към различните

В Наказателния кодекс липсват сексуалната ориентация и половата идентичност като признаци, на основата на които се извършват престъпления от омраза

Нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub
Снимка: Фондация „Билитис“

В събота общностният център на гей и транс хора в София Rainbow Hub беше атакуван от политическа сила, нейни представители и даже кандидат-президент. Освен че лица от тази политическа сила или техни симпатизанти са вилняли в пространството на Rainbow Hub, имаше и пострадали - две момичета. ЦИК свали имунитета на въпросния политик кандидат - президент.
Нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub   Снимка: Фондация „Билитис“


Пред Съдебната палата в София на 1 ноември се проведе протест по случай фашисткото нападение над ЛГБТИ+ общностния център Rainbow Hub.

"Това, което се случи беше един голям шок за нас, защото за първи път ни се случва да има група от хора, които да нахлуват в общностното пространство на Rainbow Hub", каза за БНР Мануела Попова, комуникационен мениджър във Фондация "Билитис". По думите ѝ трябва да има последствия за хората, които са извършили нападението и да бъдат преследвани с цялата сила на закона.


"Това е фашистко нападение по трансфобски и хомофобски подбуди, така че според мен е по-важно закона да назовава нещата с истинските имена", допълни Попова.

Случайно избрани граждани заявиха за "Хоризонт":

"Не може в политиката да влизат хора неуравновесени, без възпитание и култура".

"В 21 век, в държава членка на Европейския съюз е срамно".




На въпрос има ли връзка между решението на Конституционния съд за понятието "пол" и нападението в офиса на Rainbow Hub, адвокат Здравка Калайджиева, правозащитник, съдия в Европейския съд по правата на човека от 2008 до 2015 година коментира за БНР:

"Може да се направи връзка заради това, че мнозина възприеха това решение като доказателство за твърда подкрепа на институциите към така наречените национални традиции. Превърнаха това решение в повод да се изкажат враждебно за третия пол, за Джендърите, за Истанбулската конвенция. Това говорене не съответства на съдържанието на решението, но то се усилва в предизборните периоди и ние стигнахме до там физическото насилие и нападението да се превърнат в част от предизборната кампания и манипулацията на избирателите".

Здравка Калайджиева   Снимка: БНТ

По думите ѝ има тенденция да се разпалва омраза към различните:

"И тя се проявява не само спрямо гей-хората и срещу бежанците, а и към хората с увреждания и срещу всеки, който е различен включително и всеки, който мисли различно. В този смисъл конституционната ценност за толерантността, равния достъп до права и свободи не залегна в решението на Конституционния съд", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Здравка Калайджиева.

Тя подчерта, че Наказателният кодекс в България не обявява за престъпление действия, извършени с хомофобски и трансфобски мотиви, предизвикани от омраза към хората с различна сексуалност или транс-сексусалност. България е една от малкото държави-членки на ЕС, в които престъпленията от омраза въз основа на сексуалната ориентация на жертвата, половата идентичност или изражението на пола не са признати в закона и не се преследват ефективно. По тази причина много организации на ЛГБТ хора, и по-специално организацията Билитис, иницираха петиция с искане за  промени в Наказателния кодекс, които да гарантират, че подобни престъпления няма да се разглеждат единствено като хулигански прояви, а като дълбоко мотивирани от омраза спрямо различната сексуална ориентация. 

"Обществената опасност в разпалването на омразата като мотив за престъпление е много по-висока от хулиганството, колкото и тежко да е то".

Цялата тема можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21