Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Матиас Бауер: САЩ си оставиха вратичка за митата върху стоманата и алуминия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати и Европейският съюз се договориха да прекратят междусъюзническия си спор заради митата върху стоманата и алуминия, наложени от бившия американски президент Доналд Тръмп през 2018 година. Обнадеждаващо е търговското разведряване между Вашингтон и Брюксел, както и обявената от тях съвместна инициатива за глобално споразумение за използването на стоманата и алуминия в контекста на зелените политики. 

В интервю за предаването "Събота 150" Матиас Бауер от Европейския център за международна политическа икономика посочи, че САЩ са си запазили възможността да наложат нови мита, ако преценят, че това е в интерес на националната им сигурност

"Това означава, че от политическа гледна точка трябва да говорим единствено за временно споразумение за преустановяване на митата на стоманата и алуминия. Фактът, че Съединените щати си оставиха вратичка, означава, че подобно на администрацията на Тръмп, тази на Байдън разглежда стоманената индустрия като изключително важна и за националната сигурност, и за икономиката.

От икономическа перспектива ще настъпи ли сериозна промяна в цените или във възможностите на бизнесите, които под една или друга форма са свързани с алуминия и стоманата?

Преди всичко, търговията ще бъде по-евтина за тези, които изнасят стомана и алуминий за Съединените щати. Също и за американския износ към Европейския съюз, например на мотоциклети "Харли Дейвидсън". Това означава, че ще има определени стимули за производителите в тези сектори. Но като цяло макроикономическият ефект е сравнително слаб на фона на много други фактори, включително на дискусиите, които текат между Съединените щати и Европейския съюз за регулациите при услугите.

Европейска политика от какъв характер би накарала Вашингтон отново да наложи мита върху алуминия или стоманата?

Не мисля, че става дума толкова за европейската политика, колкото за натиска, който оказват трети страни, включително европейски, върху индустриите, свързани със стоманата и алуминия в Съединените щати. Трябва да обърнем внимание и на фактори, които са вътре в самите щати, например заплатите и лихвите, които имат пряко отражение върху цената на инвестициите. Освен това фактор са енергийните цени. Видяхме, че по време на дискусиите се заговори за начало на сътрудничество за бъдещо глобално споразумение за използване на стоманата и алуминия за подобряване на устойчивостта на околната среда. И двете страни обявиха, че ще разговарят за използването на зелена енергия. 

Конкурентоспособността на цената на американските стомана и алуминий, както и на европейските, е особено зависима от цената на енергията. Ето защо потенциални нови санкции биха зависили в много по-голяма степен от цял набор пазарни фактори, които намаляват конкурентоспособността на американските производители на стомана и алуминий, отколкото от някакви от политически ходове от страна на Европейския съюз. 

Възможно ли е Вашингтон да прибегне до хода с налагането на нови мита за друг вид продукти и потенциално какви и по-скоро бихме очаквали ход по отношение на регулациите при услугите?

Не виждам да назрява налагане на нови мита на друг вид продукти. Може да възникнат някои казуси около автомобилостроенето, но ми се струва, че алуминият и стоманата са най-ярките примери и най-политически чувствителните сектори. Моите опасения обаче са повече по отношение на регулациите при технологичните компании например. Има много американски компании, които предоставят услуги на базирани в Европа техни партньори. Ако Европейският съюз затегне регулациите, е възможно Съединените щати да отговорят или с регулаторни мерки в същия сектор, или за определени производствени индустрии. 

Досега говорим за възможностите за ново раздалечаване на позициите между Вашингтон и Брюксел, но можем ли да разглеждаме споразумението за митата при стоманата и алуминия като нова стъпка към общия фронт срещу Китай?

Мисля, че това се отнася не само до настоящото споразумение за алуминия и стоманата, а и до Временното търговско споразумение и Съвета за търговия и технологии между Евросъюза и Съединените щати. Това е един от многото въпроси, които са обсъдени в контекста на ролята на Китай. Що се отнася до настоящото споразумение за алуминия и стоманата, то цели да ограничи достъпа до това, което Байдън нарича "мръсна стомана", идваща от страни като Китай. Той уточни, че става дума за държави, които правят дъмпинг на цената на стоманата на американския и на европейския пазар, с което вредят и на работниците, и на индустрията като цяло. Чухме подобно изявление и от страна на Европейския съюз в лицето на еврокомисаря по търговията Домбровскис, който покани и други държави, основно пазарно ориентирани демокрации - например държавите от Организацията за икономическо развитие и сътрудничество - да се присъединят към ново глобално споразумение за полезни и за хората, и за околната среда стомана и алуминий.

Като че ли вратата бе отворена и за други държави и при Съвета за търговия и технологии, но вярвате ли, че изобщо подобна инициатива ще успее?

Не е ясно докъде ще стигне подобна инициатива, нито дали двете страни биха успели да се споразумеят за нови регулаторни правила, които да важат в Съединените щати и Европейския съюз. Също така не е ясно дали държавите от Евросъюза ще намерят консенсус помежду си, защото има страни членки, които още нямат ясна политика как да подхождат към търговията и инвестициите на Китай. 

Интервюто с Матиас Бауер можете да чуете в звуковия файл. 

снимка: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Село Върбовка

Върбовка, Караисен и Нидан - вкусните рецепти на местните жители

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари . Миналата събота ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в село Дъскот . В Павликенското село Дъскот, наброяващо..

публикувано на 17.05.25 в 06:25
Университетска болница „Лозенец“

Лекарският съюз ще обсъжда анекса към Националния рамков договор

Здравната каса ще заплаща по-скъпо дейности, извършвани от личните лекари, а цените на клиничните пътеки в болниците ще останат без промяна. Това е заложено в проекта на анекс към Националния рамков договор, който ще бъде обсъден днес на националния събор на Лекарския съюз. В документа е предвидено увеличение на сумите, която личните лекари получават..

публикувано на 17.05.25 в 05:10
Ивицата Газа на 16.05.2025 г.

Израел започва нова голяма офанзива в Газа

Израел обяви началото на голяма нова офанзива в Ивицата Газа, след като по-рано съобщи, че въздушни удари са убили над 100 души в палестинската територия, предаде "Гардиън". Според еврейската армия това е нов опит да бъде принудена групировката "Хамас" да освободи заложници. Катар определи текущите преговори между Израел и "Хамас" като "най-лошите..

публикувано на 17.05.25 в 04:16
Киър Стармър

Стармър: Новото споразумение с ЕС ще помогне за младежка мобилност

В интервю за вестник "Таймс" британският премиер Киър Стармър заяви, споразумението му за "рестартиране" на Брекзит ще подобри положението на хората, тъй като ще проправи пътя за млади европейци да живеят и да работят във Великобритания. Киър Стармър уточни, че реципрочна схема за "младежка мобилност", чрез която младите хора могат да пребивават в..

публикувано на 17.05.25 в 03:58

От МВнР връчиха протестна нота на посланика на РСМ заради поругаване на български национални символи

Посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси Поповска е извикана в Министерството на външните работи (МВнР), за да ѝ бъде връчена протестна нота, в която българска страна изрязва сериозно безпокойство и загриженост от поредни случаи на поругаване на български национални символи в съседната държава. От министерството..

публикувано на 16.05.25 в 22:14
Еманюел Макрон

Макрон: Европейските съюзници работят със САЩ по нови санкции срещу Русия

Френският президент Еманюел Макрон заяви в петък, че европейските съюзници подготвят нов пакет от санкции срещу Русия "в координация със Съединените щати", предаде Ройтерс. Говорейки от Тирана, където се провежда среща на върха на Европейската политическа общност, Макрон разкри, че президентът на САЩ Доналд Тръмп възнамерява да "проведе..

публикувано на 16.05.25 в 21:44

На 31 май ще се проведе национален протест срещу въвеждане на еврото и за оставка на правителството

На 31 май ще се проведе национален протест срещу въвеждане на еврото с искане за оставка на правителството. Това обявиха организаторите на публичната дискусия на тема "Как да спасим лева", която се проведе в зала 1 на НДК. Зад организацията застават Граждански щаб в състав Страхил Ангелов, Петър Волгин, Недялко Недялков, Виктор Папазов и доц...

публикувано на 16.05.25 в 21:28