Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Панов: 268 са общинските проекти в изпълнение, но има ръст в цените по изпълнението им

Има ли интерес към проектите по Оперативна програма " Региони в растеж"

Кметове: Има от 25 до 80 на сто завишение на стойностите на строително монтажните дейности

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Как повишението на цените в строителството оказва влияние върху общинските проекти? Каква е инфраструктурата в общините с най-многобройните проекти по Оперативна програма " Региони в растеж"  и има ли застрашени от недовършване проекти?  Отговори в "Хоризонт до обед" дават председателят на НСОРБ Даниел Панов, кмет на Велико Търново и кметът на град Павликени - Емануил Манолов, който е и строителен инженер.

"Има няколко тенденции, които усложняват положението. Идват вече договорите за безвъзмездно финансиране, но няма желаещи строителни фирми за участие в обществените поръчки. Същевремнно установихме, след проведени пазарни консултации , че има от 25 на сто  - до 80 на сто завишение на стойностите на строително монтажните работи", каза пред БНР Емануил Манолов от община Павликени.

По думите му започналите проекти са в областта на реконструкция и рехабилитация на водопроводната мрежа , като засега строителите не са предявавали искания, но сигурно и това ще стане с оглед на повишените цени.

"От месец май информираме постоянно ръководството на МРРБ, така и поредното ново ръководство на управляващия орган за необходимостта от активирането за разплащането най-вече по общинските инфраструктурни проекти и програми", коментира пред БНР и председателят на НСОРБ Даниел Панов.

По думите му над 128 общини са подали информация към Сдружението за работата си по проекти от ОП "Региони в растеж".  Получили са сигнали по 7 програми.  268 са общинските проекти със статут в изпълнение, най-вече по оперативна програма "Регионално развитие" - като размерът на безвъзмездната финансова помощ е в размер на над 900 млн. лв. Плащанията към общините са 502 млн. лв. - това са получили тези 268 проекта.

Неразплатените средства към общините са в размер на 445 млн.лв., като срокът за изплащане е до края на 2023 година, поясни Панов.

По думите му най-големият брой общински проекти и с най-голяма безвъзмездна финансова помощ са по приоритетна ос 1 - това е "Устойчиво и интегрирано градско развитие". Там са 39 големи града, 148 проекта с общо финансиране - 757 млн. лв. Близо 70 на сто от проектите вече са получили финансирането си по помощта.  

Според Панов има забавяне на плащанията, още повече, че цените са скочили. И така се изпълнява обществена поръчка по стари цени. От 20 до 40 на сто имаме увеличение на цените по тези проекти, каза още Панов. 



Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28