Пенка и Иван Тодорови са пенсионери. Той е на 69 години, със 100 % инвалидност, прикован на легло. Тя е 61-годишна, работи по няколко часа в местната кравеферма, за да си помагат за домакинството. Възрастното семейство разчита на двете пенсии, общо 680 лева. Деца нямат, отглеждат си десетина овце. До злополучната вечер на Архангелова задушница, когато пожар ги остави без дом.
„В 6 часа запалих печка на твърдо гориво. Отивам на работа и в 8 часа моят съпруг ми се обади и казва: “Горя и къщата е пламнала“, разказва Пенка Тодорова.
„Пожарните дойдоха и започва да се гаси. Всичко, покъщнина, документи, абсолютно всичко замина. Това, което е на нас - това остана“.
Пенка Тодорова не спира да благодари на съседите си, които са извадили от горящата къща неподвижния ѝ съпруг.
Пенсионерите останаха без личните си документи, изгорели са и трупаните с години спестявания от 4000 лева.
Първите нощи след пожара семейството изкарало при възрастната майка на жената, но там имотът е малък, а обитателите са много.
В Плаково започна мащабна кампания за помощ на Пенка и Иван, обясни Денка Цонева, сестра на пострадалата жена.
„Най-вече им дадоха подслон добри хора. Нямат такава нужда от мебели. Дрехи доста им се предоставиха, обувки, печка, телевизор. Най-вече ще имат нужда от парична помощ за разчистване и да си построят, защото сега са временно, докато си съградят дом“.
Домът на семейство Тодорови няма застраховка. От Социалната служба във Велико Търново задействаха процедурата да им отпуснат всички възможни помощи, на които имат право – за издаване на нови лични документи, еднократната от 375 лева. Съдейства и кметският наместник Петя Кънчева.
В хранителния магазин в Плаково и в пенсионерския клуб са поставени дарителници. Откликват и хора от други населени места:
„Какво да ви кажа, бабе, аз съм на 80 години, с минимална пенсийка, ама от нямането си пет лева все ще турним, какво да правим. Колкото можем“.
„Ще отидем, ще помогнем, греди да слагаме, да чистим, това, което всеки би могъл да го направи и съм сигурен, че ще стане. Ей, Богу, че ние, ако не се поддържаме, кой ни поддържа?“.
„Просто носим пералня, чаршафи, одеяла и дрехи за госпожата. Съпругът ми отиде де попита, не знаем къде се намира къщата. Да помогнем, с каквото можем“.
„Хората казват, че ще помогнат кой с каквото може. Доколкото разбирам има тук едно момче, което е казало, че ще помогне да построят. Напролет ще бъде. Да построят две-три стаи, колкото да могат да живеят“.
Предстои да бъде разкрита дарителска банкова сметка. Помощи в дълготрайни хранителни продукти се приемат и в кметството в село Плаково, пари може да бъдат изпратени и чрез пощенски запис на името на Пенка Тодорова. Семейството има нужда и от строителни материали. Пенка Тодорова призовава за помощ:
„Да се разчисти и да се направи едно малко помещение за двама човека. Дано. Има и добри хора“.
Чуйте историята на пострадалото семейство в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Два месеца преди Доналд Тръмп да влезе в Белия дом имах информация, че се водят тайни преговори между Китай, Русия и Тръмп . Това каза пред БНР..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..