Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възрастно семейство от село Плаково остана без дом след пожар

Местните организират акция за подпомагане с дрехи, храна, битови уреди и помощ за разчистване на имота

Възрастно семейство от великотърновското село Плаково остана без дом, лични документи и пари, след като къщата, в която са живели 44 години, изгоря през почивните дни. Десетки граждани се обединяват в съпричастността си да помогнат на Пенка и Иван Тодорови. Пострадалите получиха за зимата дом от свой съсед, но се нуждаят от хранителни продукти, пари и строителни материали, за да възстановят имота си. 

Пенка и Иван Тодорови са пенсионери. Той е на 69 години, със 100 % инвалидност, прикован на легло. Тя е 61-годишна, работи по няколко часа в местната кравеферма, за да си помагат за домакинството. Възрастното семейство разчита на двете пенсии, общо 680 лева. Деца нямат, отглеждат си десетина овце. До злополучната вечер на Архангелова задушница, когато пожар ги остави без дом.  

„В 6 часа запалих печка на твърдо гориво. Отивам на работа и в 8 часа моят съпруг ми се обади и казва: “Горя и къщата е пламнала“, разказва Пенка Тодорова. 

„Пожарните дойдоха и започва да се гаси. Всичко, покъщнина, документи, абсолютно всичко замина. Това, което е на нас - това остана“. 

Пенка Тодорова не спира да благодари на съседите си, които са извадили от горящата къща неподвижния ѝ съпруг.  

Пенсионерите останаха без личните си документи, изгорели са и трупаните с години спестявания от 4000 лева.  

Първите нощи след пожара семейството изкарало при възрастната майка на жената, но там имотът е малък, а обитателите са много.  

В Плаково започна мащабна кампания за помощ на Пенка и Иван, обясни Денка Цонева, сестра на пострадалата жена. 

„Най-вече им дадоха подслон добри хора. Нямат такава нужда от мебели. Дрехи доста им се предоставиха, обувки, печка, телевизор. Най-вече ще имат нужда от парична помощ за разчистване и да си построят, защото сега са временно, докато си съградят дом“.  

Домът на семейство Тодорови няма застраховка. От Социалната служба във Велико Търново задействаха процедурата да им отпуснат всички възможни помощи, на които имат право – за издаване на нови лични документи, еднократната от 375 лева. Съдейства и кметският наместник Петя Кънчева.  

В хранителния магазин в Плаково и в пенсионерския клуб са поставени дарителници. Откликват и хора от други населени места: 

„Какво да ви кажа, бабе, аз съм на 80 години, с минимална пенсийка, ама от нямането си пет лева все ще турним, какво да правим. Колкото можем“. 

Ще отидем, ще помогнем, греди да слагаме, да чистим, това, което всеки би могъл да го направи и съм сигурен, че ще стане. Ей, Богу, че ние, ако не се поддържаме, кой ни поддържа?“. 

„Просто носим пералня, чаршафи, одеяла и дрехи за госпожата. Съпругът ми отиде де попита, не знаем къде се намира къщата. Да помогнем, с каквото можем“. 

„Хората казват, че ще помогнат кой с каквото може. Доколкото разбирам има тук едно момче, което е казало, че ще помогне да построят. Напролет ще бъде. Да построят две-три стаи, колкото да могат да живеят“. 

Предстои да бъде разкрита дарителска банкова сметка. Помощи в дълготрайни хранителни продукти се приемат и в кметството в село Плаково, пари може да бъдат изпратени и чрез пощенски запис на името на Пенка Тодорова. Семейството има нужда и от строителни материали. Пенка Тодорова призовава за помощ: 

„Да се разчисти и да се направи едно малко помещение за двама човека. Дано. Има и добри хора“. 

Чуйте историята на пострадалото семейство в звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39