"За момента няма консенсус и категорични научни данни за праговата стойност на т.нар. протективни антитела, които ни защитават от Covid-19. Предполага се, че тази стойност трябва да е достатъчно висока, но това зависи от индивидуалните възможности на имунната система да реагира на присъствието на вируса и от придружаващите заболявания. ... Науката все още не може да даде ясни данни каква е праговата стойност на протективните антитела".
Това каза пред БНР проф. д-р Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив и координатор на Експертния съвет по клинична имунология към МЗ, и подчерта, че становището на експертите по темата за антителата не е било безусловно.
По думите ѝ въвеждането на зелен сертификат след изследване на антитела е "добро и полезно решение", но не отменя възможността за ваксинация:
"Няма алтернатива в момента на ваксините, дори доказването на такъв антителен отговор".
Тя подчерта, че става дума за местен зелен сертификат - валиден само в България:
"Все пак това е един жест към тези, които не са успели да се регистрират и са минали латентно през инфекцията, не са разбрали, но все пак са изработили антитела".
Проф. д-р Мариана Мурджева обясни, че антителните тестове се правят чрез изследване на кръвта за наличие на антитела, които са молекули, циркулиращи в кръвта, способни да спрат вируса, като се заловят за него:
"Валидността на такъв тест е 90 дни".
Тя отново препоръча трета ваксинационна доза 6 месеца след завършена ваксинация, защото изследвания показват, че тогава започва намаляване на концентрацията на антителата:
"Тази концентрация пада и при преболедувалите", уточни проф. Мурджева и уточни, че високата заболеваемост в тази Covid вълна се дължи на Делта варианта, който е много по-заразен, но и на ниския брой ваксинирани в България.
"В други държави относителният дял на смъртните случаи е по-нисък, защото по-малка част стигат до хоспитализация и смъртен изход заради защитеността на населението от ваксинацията. Вече има категорични данни, че смъртността в Англия е 4 пъти по-ниска от миналата година"
Интервюто на Людмила Железова с проф. д-р Мариана Мурджева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Софийският градски съд даде ход по същество на делото срещу бившия следовател Петьо Петров, известен като Петьо Еврото. Започнаха разпити на свидетели. Делото бе отлагано три пъти досега. И днес Петров не е заседанието, той се издирва с Европейска заповед за арест. Какво казаха пред НС представителите на службите и МВР за издирването на Петьо..
Квесторите хванали зрелостник с блутут, микрослушалка, преди началото на матурата тази сутрин - случаят е от кюстендилската гимназия по икономика, казаха за БНР от Регионалния инспекторат по образованието. Ученикът е декласиран, а и сам е напуснал залата. 839 дванадесетокласници от региона бяха подали заявление да се явят на зрелостния изпит,..
Активите на частните пенсионни фондове надхвърлиха 27 милиарда лева, сочат данните на Комисията по финансов надзор (КФН) за първото тримесечие на годината. Осигурените в различните видове фондове за допълнително пенсионно осигуряване са малко над 5 милиона души. Най-бързо нарастват нетните активи на най-масовите универсални пенсионни фондове, които..
Процесите в Близкия изток са геополитически казус, по-сложен от украинския . Това каза пред БНР международният анализатор Станислав Бачев в коментар на случващото се в Газа: " Процесите в Близкия изток са може би най-сложният геополитически казус с на-много пластове, най-голямо преплитане на интереси и на зависимости. Този казус е..
Огърлица "Златен век" за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност получиха актьорът Йосиф Сърчаджиев, певецът Орлин Горанов, архитект Лозан Лозанов, композиторът Стефан Илиев, кинорежисьорът Иван Павлов, проф. Надежда Сейкова, Михаил Заимов, Стефка Карайончева - Сенко. Наградата..
Мечка нападна пчелин край шуменското село Тушовица. От десетилетия в региона не са забелязвани мечки. Близо един час траела срещата между пчелар и мечка и приключила само с два потрошени кошера. За емоциите и адреналина разказа пред Радио Шумен Исмаил Курдов - горски и син на пчеларя: "Близо 7 метра е била дистанцията един от друг...
Общински съветници предлагат Монтана да въведе правила за движение с електрически тротинетки. Инициаторите ще внесат предложния за изменение на Наредбата за организация на движението в града. Към момента в Монтана няма обособени места за каране на електрически тротинетки. Общинският съвет на Монтана ще разгледа предложение за изменение на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..