"Наистина вярвам, че след 50 години хората ще казват, че в този момент Америка е решила да спечели съревнованието за XXI век - да се впусне с пълна тяга в играта“. Така президентът на Съединените щати не скри задоволството си от това, че Конгресът одобри окончателно плана му за 1 трилион и 200 милиарда долара инвестиции за модернизиране на инфраструктурата в Америка. „През по-голямата част на XX век бяхме световен лидер, защото инвестирахме в народа си - в себе си. В един момент обаче спряхме да го правим“, обясни Байдън мотивите за проникновената си дългосрочна визия.
Ключова група от избирателите в щата Вирджиния, тези в Ню Джърси - също, не са склонни да повярват безрезервно. Те са загрижени от рекордната за последните 9 години инфлация и за неефективността на Демократическата партия, която е раздирана от вътрешни спорове за инициативите на президента си. Във Вирджиния миналата година Байдън победи Доналд Тръмп с 10 пункта преднина, в Ню Джърси - с 16, но се оказа, че съпартийците му не могат вече да почиват на тези лаври.
Темата коментира в предаването "Събота 150" политологът Маргарита Асенова от вашингтонската фондация „Джеймстаун“.
Г-жо Асенова, демократите загубиха изборите за губернатор на Вирджиния и едва спечелиха тези в Ню Джърси, според някои коментатори това е предвестник за провал на междинните избори за Конгреса през 2022-ра. Какво кара умерените и независими избиратели от предградията да се отдръпват от демократите и да мислят, че Тръмп вече не е толкова страшно плашило?
"Да, има отдръпване от демократите, защото опасността от Тръмп изглажда по-далечна в момента. От друга страна се получи доста хаотична ситуация в Конгреса с тези две големи инициативи на Байдън - Законът за инфраструктурата и за много социални помощи и за промяна на политиката за климата. ... Много американци не са в подкрепа на големите суми, които ще се похарчат за двете инициативи. Междинната част на независимите гласоподаватели в САЩ, която решава изхода на всички избори, се колебае накъде да отиде. От една страна - нямаха нищо против икономическата политика на Тръмп, от друга - те се притесняват, че това огромно харчене ще доведе до нарастване на американския дълг, данъците. Тази част от Америка е решаващата за всеки избор и в момента не изглежда Байдън да има необходимото влияние сред тях".
Планът за инфраструктурните инвестиции беше приет въпреки дрязгите между различните крила в Демократическата партия. Доколко това постижение на Байдън може да възстанови имиджа му като компетентен управляващ?
"Много е възможно това да се случи, защото плановете на Байдън имат много по-голяма подкрепа в обществото, отколкото самият той. За Байдън подкрепата в момента е около 42%, а за инициативите му - над 60%. Това означава, че американското общество подкрепя програмите му. ... Има усещането, че в Конгреса различните крила на Демократическата партия не могат да се разберат. И това е най-голямата опасност за следващата година, не толкова инициативите на Байдън, които са широко подкрепяни".
Достатъчно ли ще е приемането на дългосрочна и проникновена инвестиция в народа, както Байдън представя плана си за социални инвестиции, за да не загубят демократите крехкото си мнозинство в Конгреса?
"Много е възможно това да се случи, защото мнозинството на демократите в момента е много малко - Сенатът е разделен 50 на 50. ... Проблемът не е толкова дали ще се смени Конгресът, колкото е поляризирането на двете партии. ... Републиканската партия по всякакъв начин се стреми да саботира програмите на администрацията на Байдън, да ги представи като някакво строене на социализъм в САЩ и по този начин да отблъснат гласоподавателите от него. Особено имигранти, дошли от бившия комунистически блок, които казват, че не искат да се върнат към такъв тип държава. Има такава нагласа, че не желаят да виждат прекалено много намеса на държавата в социалните политики. Въпрос на време е дали ще успеят демократите да приложат тези програми, така че хората да усетят ефекта от тях и да гласуват за тях".
По думите на Маргарита Асенова в момента между САЩ и Китай се наблюдава не просто съревнование, а, по мнението на много експерти, това е екзистенциален проблем:
"Китай все още се ръководи от комунистическа партия. Там нещата не са уредени по демократичен начин. Да се позволи доминация на Китай ще означава пълна промяна на международния ред, това е причината за конфронтацията с Китай. Байдън се опитва да намери съюзници, с които да изолира Китай и да спре разрастването на икономическата мощ на азиатската страна. Двете основни неща, по които администрацията на Байдън работи в международен план са - да ограничи Китай и да се направи ново споразумение с Иран. Това е и причината до голяма степен Русия да получава свободен пас в международната политика".
Интервюто на Деян Йотов с Маргарита Асенова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..
За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...
Членове на правозащитни неправителствени организации се събраха пред дирекция "Миграция" на МВР, за да протестират против депортацията в Саудитска Арабия на саудитския активист Абдулрахман Ал-Халиди . Според протестиращите Ал-Халиди, който повече от три години е в България, вече е преместен в секцията на дирекция "Миграция", където се държат..
Проверено е състоянието на над 20 язовира в Кюстендилско - на язовирните стени, изпускателните съоръжения и др. Проверката започна преди седмица и ще обхване над 70 обекта, както и за проводимостта на речните корита, съобщават от Областната администрация. Проверката ще продължи до края на май. Установява се дали има повишен риск от възникване..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..