Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Асенова: Републиканците представят програмите на Байдън като строене на социализъм

Да се позволи доминация на Китай ще означава пълна промяна на международния ред

Маргарита Асенова
Снимка: Стопкадър Bloomberg TV

"Наистина вярвам, че след 50 години хората ще казват, че в този момент Америка е решила да спечели съревнованието за XXI век - да се впусне с пълна тяга в играта“. Така президентът на Съединените щати не скри задоволството си от това, че Конгресът одобри окончателно плана му за 1 трилион и 200 милиарда долара инвестиции за модернизиране на инфраструктурата в Америка. „През по-голямата част на XX век бяхме световен лидер, защото инвестирахме в народа си - в себе си. В един момент обаче спряхме да го правим“, обясни Байдън мотивите за проникновената си дългосрочна визия.

Ключова група от избирателите в щата Вирджиния, тези в Ню Джърси - също, не са склонни да повярват безрезервно. Те са загрижени от рекордната за последните 9 години инфлация и за неефективността на Демократическата партия, която е раздирана от вътрешни спорове за инициативите на президента си. Във Вирджиния миналата година Байдън победи Доналд Тръмп с 10 пункта преднина, в Ню Джърси - с 16, но се оказа, че съпартийците му не могат вече да почиват на тези лаври.

Темата коментира в предаването "Събота 150" политологът Маргарита Асенова от вашингтонската фондация „Джеймстаун“.

Г-жо Асенова, демократите загубиха изборите за губернатор на Вирджиния и едва спечелиха тези в Ню Джърси, според някои коментатори това е предвестник за провал на междинните избори за Конгреса през 2022-ра. Какво кара умерените и независими избиратели от предградията да се отдръпват от демократите и да мислят, че Тръмп вече не е толкова страшно плашило? 

"Да, има отдръпване от демократите, защото опасността от Тръмп изглажда по-далечна в момента. От друга страна се получи доста хаотична ситуация в Конгреса с тези две големи инициативи на Байдън - Законът за инфраструктурата и за много социални помощи и за промяна на политиката за климата. ... Много американци не са в подкрепа на големите суми, които ще се похарчат за двете инициативи. Междинната част на независимите гласоподаватели в САЩ, която решава изхода на всички избори, се колебае накъде да отиде. От една страна - нямаха нищо против икономическата политика на Тръмп, от друга - те се притесняват, че това огромно харчене ще доведе до нарастване на американския дълг, данъците. Тази част от Америка е решаващата за всеки избор и в момента не изглежда Байдън да има необходимото влияние сред тях". 

Планът за инфраструктурните инвестиции беше приет въпреки дрязгите между различните крила в Демократическата партия. Доколко това постижение на Байдън може да възстанови имиджа му като компетентен управляващ?

"Много е възможно това да се случи, защото плановете на Байдън имат много по-голяма подкрепа в обществото, отколкото самият той. За Байдън подкрепата в момента е около 42%, а за инициативите му - над 60%. Това означава, че американското общество подкрепя програмите му. ... Има усещането, че в Конгреса различните крила на Демократическата партия не могат да се разберат. И това е най-голямата опасност за следващата година, не толкова инициативите на Байдън, които са широко подкрепяни".

Достатъчно ли ще е приемането на дългосрочна и проникновена инвестиция в народа, както Байдън представя плана си за социални инвестиции, за да не загубят демократите крехкото си мнозинство в Конгреса?

"Много е възможно това да се случи, защото мнозинството на демократите в момента е много малко - Сенатът е разделен 50 на 50. ... Проблемът не е толкова дали ще се смени Конгресът, колкото е поляризирането на двете партии. ... Републиканската партия по всякакъв начин се стреми да саботира програмите на администрацията на Байдън, да ги представи като някакво строене на социализъм в САЩ и по този начин да отблъснат гласоподавателите от него. Особено имигранти, дошли от бившия комунистически блок, които казват, че не искат да се върнат към такъв тип държава. Има такава нагласа, че не желаят да виждат прекалено много намеса на държавата в социалните политики. Въпрос на време е дали ще успеят демократите да приложат тези програми, така че хората да усетят ефекта от тях и да гласуват за тях".

По думите на Маргарита Асенова в момента между САЩ и Китай се наблюдава не просто съревнование, а, по мнението на много експерти, това е екзистенциален проблем:

"Китай все още се ръководи от комунистическа партия. Там нещата не са уредени по демократичен начин. Да се позволи доминация на Китай ще означава пълна промяна на международния ред, това е причината за конфронтацията с Китай. Байдън се опитва да намери съюзници, с които да изолира Китай и да спре разрастването на икономическата мощ на азиатската страна. Двете основни неща, по които администрацията на Байдън работи в международен план са - да ограничи Китай и да се направи ново споразумение с Иран. Това е и причината до голяма степен Русия да получава свободен пас в международната политика".

Интервюто на Деян Йотов с Маргарита Асенова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16