Хавиер Сиера е единственият съвременен испански писател, попаднал в престижната класация за бестселъри на "Ню Йорк Таймс". Завършва журналистика в Мадрид и работи за различни медии. Продуцент и водещ е на различни радио и телевизионни предавания. Книгите му са преведени на повече от 40 езика и са посветени на изследването на исторически загадки.
"Роден съм в малко градче в Испания, казва се Теруел", разказва историята си Хавиер за предаването "Нощен Хоризонт". "То бе населено с 30 000 души по това време. Всички се срещахме. Когато бях малък, имаше седмична радиопрограма за деца, която им позволяваше да отидат до студиото и да водят предаване за малко. Реших и аз да се включа. Беше толкова интригуващо да говоря пред микрофона, знаейки, че всеки може да ме чуе от която и да е точка на света. Реших да отивам отново и отново, събота след събота, докато собственикът на радиостанцията не ми даде цялото предаване. Това бе началото на кариерата ми".
По това време се появява и страстта към разгадаването на мистерии.
"Всичко започна, вероятно, когато бях на 12 години. Тогава за първи път пристъпих в гробището на града ни. Ходех до училище пеша. В средата на пътя имаше огромно стълбище, което водеше към хълма, където се намираше гробището. Един ден реших сам да изкача това стълбище и да вляза в гробището. Открих, че на надгробните плочи бяха написани фамилиите на всичките ми съученици. Имената ми бяха познати. Това ме шокира много. Беше първият ми контакт с мъртвите. Започнах да задавам въпроси на по-възрастните – на моите родители, учители, лели. Всеки имаше свой отговор. Въпросът ми бе много прост – защо умираме. И след като умираме, случва ли се нещо след това? Какво се случва със съзнанието ни, с мислите, чувствата, идеите ни. Тези въпроси никога не са намерили своите отговори. През следващите години открих, че единият начин да откриеш отговори е като използваш въображението си. Литературата пък е чудесен начин да споделяш тези отговори. За това във всичките ми книги можете да срещнете подобни въпроси".
В топ 10 на бестселърите на "Ню Йорк Таймс"
Огромен успех за Хавиер Сиера се оказва романът "Тайната вечеря" – посветен на закодирания смисъл в едноименния шедьовър на Леонардо да Винчи. Книгата достига до топ 10 на бестселърите на "Ню Йорк Таймс". По това време актуален е и книжният хит на Дан Браун "Шифърът на Леонардо".
"Започнах да работя по "Тайната вечеря" много преди "Шифърът на Леонардо" да се появи на пазара. Популярната история нямаше как да повлияе на моя роман. Когато бестселърът на Дан Браун бе публикуван, почти бях приключил с работата си по своята книга. Отговорът, който се опитах да намеря в "Тайната вечеря", е на въпрос, свързан с Леонардо да Винчи. Каква е била истинската вяра на легендарния художник? Всички негови биографи потвърждават, че той не е бил много добър християнин. Имал е много проблеми с хора, пряко свързани с християнската религия. Започнах да търся повече информация за истинската вяра на Леонардо. Открих, че той никога не е рисувал кръст в свое произведение. Рисувал е Тайната вечеря с Исус и 12-е апостоли, но, ако ги погледнете по-отблизо, те не изглеждат като светци. Нарисувал ги е като човеци – нормални хора. На стенописа те нямат ореоли над главите си. За него те били само група мъже – това е".
Една нощ във Великата пирамида в Гиза
В друг свой популярен роман - "Египетската тайна на Наполеон", Хавиер проследява още една историческа мистерия, за която малко хора знаят. Пристигането на Наполеон Бонапарт и френските войски в Египет. За тази си книга испанският журналист прекарва една нощ във Великата пирамида в Гиза.
"Беше шокиращо, ако трябва да бъда напълно честен. Когато прекарах нощта в пирамидата, вече бях журналист. Исках да напиша статия за една нощ, в която Наполеон е бил в същата пирамида през 1799 година. Когато Наполеон излиза от Гиза и е посрещнат от неговите войници, той е в лошо състояние. Нощта не е била добра за него. Попитали го какво се е случило. Той отговорил: Ако ви кажа – няма да ми повярвате. Никога не проговорил повече за случилото се. Докато проучвах тази история, прегледах дори и дневниците на Наполеон в търсене дори и на един коментар за това му преживяване. Не беше написал дори и дума. Той отказвал да говори за това си изживяване всеки път, когато го питали. Но нещо се променило в съзнанието му. Защото след три седмици той се завръща в Европа и поема по пътя, който го превръща в легенда. Не ми оставаше друг избор – трябваше да прекарам нощта в пирамидата. Това бе единственият начин да разбера какво точно би могло до са е случило на Наполеон Бонапарт".
Оцелявали сме толкова много векове, защо да не оцелеем и сега
И макар светът да минава в режим на световна пандемия Хавиер открива въпроси, чиито отговори трябва да открие, дори и между стените на своя дом. Прави го в последния за момента излязъл роман от автора у нас - "Посланието на Пандора".
"Бях в локдаун, като всички около мен и по света в първите месеци на пандемията. Живея с две малки деца. Синовете ми задават много въпроси – какво се случва, защо не могат да играят в парка. Осъзнах, че тези въпроси са добро начало за хубава приказка. Започнах да пиша книга, в която разказвах за произхода на пандемиите. Осъзнах, че човечеството се сблъсква с тях от близо 10 000 години. В тези древни времена сме започнали да живеем с животните. Много вируси от тях са прескачали в първите човешки общества. От тези времена сме започнали да живее в села и градове. Вирусите се пренасят от една къща към друга, създавайки първата епидемия. Оцелявали сме толкова много векове. Защо да не оцелеем и сега? Това бе първото ми послание. Исках да покажа на читателите си как пандемиите променят обществата ни, как пандемиите вдъхновяват религиите и еволюцията в обществата. Как например черната смърт почти убива половин Европа. През 14-и веки обществото се е променило изцяло. Средновековното общество, което се центрирало около Бог и Църквата, вече се насочило към човека и градовете. Това се случило заради Чумата. Защото изведнъж сме осъзнали, че трябва да инвестираме повече умения, за да оцелеем. За да създадем едно по-силно общество".
За ролята на мистериите в човешката история
"Чувствам, че мистериите са тук, за да помним, че не знаем нищо за вселената. Имаме голямо его като човечество. Вярваме, че всичко е в наша власт. Не е истина. Тези мистерии, големи или малки, са тук, за да ни напомнят, че сме малка част от механизма на вселената. Не голяма част, не дефинираща. Това ни учи на скромност. Когато пиша подобен тип истории, искам да напомня на читателите, че ние сме много малки. Когато осъзнаем това, то отключва в съзнанието ни най-голямата сила, която притежаваме – любопитството. Това е страхотно - ние вървим напред благодарение на него. Защото имаме нужда да знаем".
Интервюто с Хавиер Сиера можете да чуете в звуковия файл.
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..