Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Димитров: По-важният измерител за България е средната заплата, а не медианната

Снимка: БНР - архив

Комисията по заетостта и социалните въпроси на Европейския парламент гласува последни изменения в Проектодирективата за справедливи и адекватни минимални работни заплати и насърчаване на колективното договаряне. КНСБ даде одобрението си за проекта с аргумента, че по този начин има шанс да се прецизират критериите, които държавите от ЕС следва да наложат при определянето и актуализирането на минималното заплащане.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че текстовете срещат одобрението на синдиката.

Проектодирективата предвижда най-ниското възнаграждение във всяка страна се определя чрез двоен праг - 50 процента от средната и 60% от така наречената медианна заплата за страната. 

Медианната работна заплата се взема автоматично като число, след като се разгледат от най-високото до най-ниското ниво на заплащане. Медианата разделя заплатите на два диапазона, докато във формирането на средната работна заплата участват всички работни заплати. Пламен Димитров коментира, че по-важният измерител за България е средната заплата, а не медианната:

"Това показва, че пазарът на труда в България е силно диференциран по отношение на заплатите. Най-ниската и най-високата заплата са в пъти повече, като съотношение, отколкото в Германия".

Според сметките на синдикалистите минималната работна заплата в България трябва да бъде поне 760 лева вместо сегашните 650 лева, за да се изпълнят критериите, заложени в Проектодирективата за справедливи и адекватни минимални работни заплати. От КНСБ уточниха, че в момента най-ниското възнаграждение у нас е малко под 43 процента от средното.  

ОТ КНСБ не скриха и одобрението заради това, че проектът предвижда периодично тестване на адекватността на минималната работа заплата чрез необходимите средства за издръжка на живот и изчисляването на така наречената заплата за издръжка.

Какво се очаква оттук насетне, обяви научният секретар на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Росица Макелова: 

"Гласуването през декември на Проектодирективата може да тласне преговорите между европейските институции по текста, но може да нанесе и допълнителни изменения и така да се забави процесът". 

Очакванията са Директивата за справедливи и адекватни минимални работни заплати да бъде окончателно приета през първото полугодие на 2022-ра година. 

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ПСС: Туристите в планините да са особено внимателни заради пожарите

Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...

публикувано на 28.07.25 в 10:32
Мирослав Рашков

Ще съдят за тероризъм подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен

За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. Кметът на Велико Търново Даниел Панов вчера сподели..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Експерти: Горският сектор се нуждае от бърза реорганизация и отделяне от МЗ

Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще  те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..

публикувано на 28.07.25 в 10:22

ИПБ настоява за президентско вето върху промените в Закона за движение по пътищата

От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е  прехвърлянето на..

публикувано на 28.07.25 в 10:11

Д-р Борис Таблов: Имаме нужда от младите лекари - когато си тръгнат, ще е късно

Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..

публикувано на 28.07.25 в 10:03

Подобрява се пожарната обстановка в Гърция

Гръцките власти съобщават за подобрена пожарна обстановка в страната. Няма активно огнище до българската граница. Днес температурите в Гърция са значително по-ниски, но продължава да духа вятър. Има подобрение на пожарната обстановка, но усилията на огнеборците продължават, поради разпръснати огнища, информират от Гражданска защита. Кметът на..

публикувано на 28.07.25 в 09:58
Университетската многопрофилна болница за активно лечение в Бургас.

15-годишно момче е в кома след падане от 5-ия етаж на хотел в Китен

15-годишно момче е в кома след като е паднало от 5-ия етаж на хотел в Китен. Детето е от Благоевградско и е било на детски лагер в хотела. Инцидентът е станал тази нощ. Момчето е прескачало от една тераса в друга, когато се е подхлъзнало и паднало, каза кметът на Китен Николай Марков. Момчето е транспортирано до бургаската болница,..

публикувано на 28.07.25 в 09:57