Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 40-50 години разделителните линии в обществото се променят и това води до политически сътресения

Стоян Панчев: Или „Възраждане“ ще стане по-голяма партия, или други партии ще се доближат до нея

Ако пандемията остане дългосрочно, консенсусът между партиите ще започне да се чупи, прогнозира експертът

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Влизането на партия като „Възраждане“ в парламента не е само моментна конюнктура, каза в интервю за БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (EКИП).

„Или „Възраждане“ ще стане по-голяма партия, или други партии ще станат по-близки като виждане до „Възраждане“. Това е процес, който тече и е много по-голям от някакви моментни теми на сблъсък. Голямата разделителна линия: космополитно мислене – националистическо мислене, национално мислене, ще се претворява в нови такива сблъсъци като Covid. Covid е просто един симптом, ще има много други такива“, прогнозира той в предаването „Преди всички“.

Панчев се позовава на теорията за политическото пренареждане, според която на около 40-50 години основната разделителна линия между различните партии и групи в едно общество се сменя, което води до сътресения в политическата система – възникване на нови партии и изчезване на други. Този процес тече още от 17 век в най-старите парламентарни системи и в страните с управление от западен тип, поясни той.

Брекзит беше симптом на това, избирането на Тръмп беше симптом на това. В различните страни то се случва с различна скорост и съвсем естествено е да очакваме нещо подобно и в България.“

Когато повечето партии са със сходни позиции и „нямат гигантски различия на тема идеология, на тема виждане за света, то най-вероятно предстои нещо ново да навлезе в системата и да преобърне това статукво“, коментира експертът. 

Според Панчев тласък на промените дават сблъсъци по ключови въпроси, по които в политическата система цари единодушие, но в останалата част от обществото преобладава абсолютно различно мнение.

Първият такъв сюжет беше Истанбулската конвенция. След това – по въпроса с еврото. Сега очаквам – това ще е сигнал, че теорията за пренареждането важи и в нашия случай – ако се окаже, че партиите също започват да си сменят мнението по този въпрос. И последното нещо беше влизането на „Възраждане“ в парламента, която е изцяло на друго мнение от останалите партии по редица въпроси, включително този въпрос с ваксините и пандемията. Отново има една голяма дупка – значителна част от обществото е скептично настроена и към мерките, и към ваксините, в същото време имахме един голям консенсус в повечето партии по този въпрос, който най-вероятно ще започне да се чупи в следващите години, ако пандемията остане по-дългосрочно в общественото пространство.“

„Дали ще бъдат наложени мерките или не, зависи от разпределeнието на силите. Но аз съм сигурен, че ще има партии, които досега са били или пасивни, или подкрепящи тези мерки, които ще заемат нови позиции. Това го видяхте дори в краткия диапазон, в който бяха въведени зелените сертификати. Моето очакване е, че вследствие на това пренареждане много повече партии ще се ориентират към тази част от обществото, която не е била представена до този момент – тези хора, които са против ваксини и т.н.“

За западния свят в последните 40 години основната разделителна линия е повече или по-малко държава в икономиката, капитализъм срещу социализъм. Сега навлизаме в нова фаза – разделителната линия ще бъде свързана с идентичността, посочи Панчев. Той поясни, че местната и националната идентичност ще се противопоставят на космополитната интернационалистка идентичност, като при нас това ще се изрази и по въпроса за Македония.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09