По последни данни България е единствената сред общо 27 държави, която за 2020 г. докладва увеличаване на консумацията на антибиотици в доболничната помощ. Всички останали за първи път от 15 години насам докладват обратното, поясни доц. Иванов.
Според него както на болнично, така и на извънболнично ниво трябва да стане ясно, че „не може повече да продължава по този начин“.
Най-тревожното е, че у нас увеличената консумация на антибиотици е драстична – от порядъка на 15-20%, подчерта Иван Иванов в предаването „Преди всички“.
Той припомни как в началото на здравната криза миналата година са се появили информации, че определена група антибиотици има въздействие върху коронавируса.
„Паниката, може би неразбирането от страна на общопрактикуващите лекари доведе до масово изписване на тази група антибиотици. При нужда или не, със симптоми или без, без никакви придружаващи микробиологични изследвания и индикации за бактериални усложнения.“
Прекомерната употреба на антибиотици през 2020-а и 2021 г. ще доведе до много неприятни резултати, прогнозира специалистът.
По думите му специално азитромицинът е сред малкото антибиотици, които са много подходящи за лечение на бактериални инфекции при деца, но той е сред антибиотиците, към които много лесно се придобива резистентност.
При резистентност намаляват възможностите за терапия на пневмония при децата, уточни доц. Иванов.
Почти всички терапевтични режими на язвената болест също включват този антибиотик.
„Вече има около 25% резистентност в България и това допълнително ще усложни терапията на язвената болест.“
Без антибиотиците не можем да си представим половината от манипулациите в съвременната медицина, изтъкна доц. Иван Иванов.
Той алармира, че у нас има тенденция в болниците да се използват неработещи антибиотици с почти 100-процентова резистентност, само защото са прекалено евтини.
Доц. Иванов даде пример с Дания, където през последните години употребата на антибиотици е намаляла почти три пъти. В Европа и САЩ мерките са изключително строги, изтъкна той.
„Единствено в България, не знам поради каква причина – поради неразбиране, поради лобистки интереси на фармацевтични компании в извънболничната помощ употребата е драстично увеличена и нараства с всяка година.“
Антибиограмата не е скъпа, но лесният начин да се снабдиш с антибиотик в нашите аптеки е сред факторите за прекомерната употреба, смята експертът. По думите му джипитата при налична клинична картина директно изписват антибиотик.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..