Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Аврам Агов: Дълбоките различия и напрежение между Пекин и Вашингтон остават

Китай може да загуби много при военна авантюра в Тайван, казва преподавателят във Ванкувър

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

След едва-два телефонни разговора, откакто американският президент Джо Байдън встъпи в длъжност, за първи път се състоя - макар и виртуална - среща на върха с китайския президент Си Цзинпин, който от две години не е напускал пределите на страната и не е приемал чуждестранни гости – твърди се, че е заради пандемията.

„Най-доброто е фактът, че двамата изобщо разговарят”, коментираха повечето медии заради растящото недоверие между Вашингтон и Пекин. Байдън обяви Китай за системен противник и се опитва да сплоти Запада срещу мощния противник в Азия.

Две основни теми се откроиха в над тричасовия разговор - Тайван и ограничаването на ядрените оръжия. За първи път Китай се съгласява на разговор за ядрения му арсенал. „Ще задвижим диалога за стратегическата стабилност”, обяви ден след виртуалната среща на върха съветникът на американския президент по национална сигурност Джейк Съливан.

Неотдавна Китай тества хиперзвукова ракета, способна да носи ядрена бойна глава. Тази ракета се движи пет пъти по-бързо от скоростта на звука. Китай работи по този вид ново оръжие от седем години. Ракетите са изключително маневрени, което им позволява да избегнат проследяване и противоракетна отбрана. Включително и американската, разположена в Тайван - пресечната точка между двете основни теми в разговора между Байдън и Си.

Джо Байдън по време на виртуалната си среща с китайския лидер Си Цзинпин

За проф. Аврам Агов от Университета „Лангара“ във Ванкувър разговорът е „сверяване на часовниците и разчитане на ходовете на другата страна, без да има съгласие или пробив в отношенията“.

САЩ и Китай нямат избор, освен да продължат диалога въпреки напрежението и недоверието помежду си, смята Агов.

След встъпването на Джо Байдън като президент настъпи известно успокояване в отношенията, припомни той.

„Тонът на говорене от Белия дом за Китай се смекчи, но дълбоки различия и напрежение в отношенията остават – от търговия до човешки права.“

„Пекин сигурно се е успокоил, че Тръмп го няма. Си дори нарече Байдън във виртуалната им среща „стар приятел“, но китайските очаквания или надежди за съществена промяна на американската политика досега не се оправдават“, коментира Аврам Агов в предаването „Събота 150“.

Израстването на Китай като суперсила бе свързано с интеграцията на страната в световната икономика, отбеляза Агов.

„Китай остава най-големият доставчик на вносни стоки в САЩ.“

Основен проблем в двустранните икономически отношения остава търговският дефицит на Съединените щати.

Байдън изостави по-настоятелния и шумен подход на Тръмп за решаване на този проблем, но все още няма решение.“

Напоследък Китай увеличава военния си бюджет, изпробва хиперзвукови ракети и засилва ядрения си арсенал. Пентагонът прогнозира, че до 2030 г. Пекин може да разполага с 1000 ядрени бойни глави, което е увеличение до 5 пъти спрямо сегашното ниво, посочи проф. Аврам Агов.

Тайван остава главен дразнител и проблем за китайското ръководство, допълни той. По думите му мирното обединение с острова е основна стратегическа цел, но „при изменение на ситуацията ръководството в Пекин може да се изкуши да предприеме военна акция“, което би било катастрофално за региона.

„В краткосрочен план няма непосредствена заплаха за Тайван, защото Китай има твърде много да загуби при една военна авантюра през Тайванския пролив.“

Цялото интервю в детайли чуйте в звуковия файл.

Снимки: ЕПА/БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01