Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участъкът съчетава голяма денивелация с остри завои

Две основни версии за катастрофата на „Струма“, предстои ДНК анализ

В изгорелия автобус са пътували 12 деца

| обновено на 23.11.21 в 08:38
Снимка: БГНЕС

„Този участък е наистина много тежък – с огромна денивелация, в комбинация с остри завои. При миг невнимание може да се стигне наистина до тежък инцидент“, заяви пред БНР кметът на Перник Станислав Владимиров след тежката катастрофа на автомагистрала „Струма“ тази нощ, при която автобус се запали и загинаха повече от 40 души.

Владимиров потвърди, че в участъка стават много инциденти и в двете посоки.

„Много бързо са действали и Бърза помощ, и Полиция, за да могат да спасят пострадалите“, обясни Владимиров.

Картината е ужасяваща. Не всеки може да издържи на тази картина. В детайли трагедията ще се изяснява в хода на разследването. Не е за гледане там. От моя опит – такова нещо аз не съм виждал досега. Хората са скупчени. Хората са на въглен вътре“, каза на брифинг на мястото на катастрофата вътрешният министър Бойко Рашков, който е и бивш директор на Националната следствена служба.

„Трябва да се идентифицират оттук нататък и да се установява човек по човек. Едва тогава ще може да се каже колко са на брой“, допълни Рашков.

Пътували са 4 автобуса и е възможно пътници да са се прехвърляли, затова е трудно да се каже колко са жертвите в изгорелия автобус, уточни Бойко Рашков.  

„Напълно е възможно това запалване да се е получило в резултат на допира до мантинелата. Но това са наши версии, първоначални.“

Снимка: БГНЕС

Това е непозната по своите мащаби човешка трагедия, подчерта заместник-главният прокурор Борислав Сарафов.

„Имаме информация, че в този автобус са пътували 52 пътници, от тях 12 са били деца“, добави той. По начална информация пътниците са граждани на Северна Македония.

Към местопроизшествието пътува екип от съдебни лекари и биолози. Предстои ДНК анализ.

Ако е необходимо, ще се иска и съдействие от РСМ, допълни Борислав Сарафов в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

Работи се по две версии за пътния инцидент - човешка грешка и възникнала внезапно техническа неизправност, поясни Сарафов. По думите му човешката грешка никога не е изключена. 

Оцелелите се разпитват от екип на Националната следствена служба. 

Автобусите за спирали за почивка, затова ще се уточнява имало ли е прекачвания на хора, потвърди Борислав Сарафов.

Ще се мери наклонът на пътя и ще се установяват неговите характеристики.

Такъв инцидент се разследва много трудно и много дълго, каза пред БНР следователят с дългогодишен опит Георги Илиев.

„Условията, при които ще бъде извършен огледът, са сложни. Огледът трябва да бъде извършен много прецизно. В огледа трябва да участват специалисти по пожарно дело, по пътно строителство, по изправност на автомобилите и т.н.

„Има седем души, които са очевидци. Дано не са спали по време на инцидента. Те ще кажат дали пожарът е почнал първи или пожарът е в резултат на сблъсъка с мантинелата“, посочи Илиев.

Той изрази мнение, че версиите на разследването ще бъдат не две, а няколко. По думите му разследването трябва да проследи всичко от началото на пътуването на автобуса

Туристическата агенция, организирала пътуването, е от Скопие. Туристите са пътували по време на удължен уикенд заради Деня на албанската азбука. 

Повече по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20