Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Стайков: Има странно залитане България да става някакъв хъб

Икономистът прогнозира, че ще се проявят разделителни линии в експертните преговори за коалиция

Калоян Стайков
Снимка: Ани Петрова

„Има странно залитане на различни политици България да става някакъв хъб. През годините чувахме, че и технологичен хъб ще ставаме. Това наистина звучи много привлекателно, привлича избирателя и ухото, но трябва да сме реалисти.“ Този коментар направи пред БНР Калоян Стайков, икономист от Института за енергиен мениджмънт след първата част на преговорите за съставяне на правителство по конкретни области.

„Големият проблем е, че през последните години много политици се целят в неща, които просто звучат хубаво и пренебрегват бизнеса, който работи в страната. Нещо като да гоним дивото и да изпуснем питомното се получава“, заяви Стайков в предаването „Преди всички“.

Икономистът не вижда единомислие в сферата икономика, а в тази на енергетиката по думите му нещата са стигнали до скандали.

Стайков прогнозира „много сериозни търкания“ при обсъждането на инструментите за постигане на целите, по които има единомислие.

„Там ще се появят и доста разделителни линии, защото имаме партии, които искат да дават повече безплатни неща, имаме такива, които не искат да дават безплатни неща. Имаме сериозен проблем в инструментите, които ще се използват и това много ясно се видя при разговорите за енергийната система.“

„Самите разговори или се фокусираха в нещо, което е в далечното бъдеще, като например ядрената енергетика през 2045-2050 година, или се фокусират върху нещо, което е наистина много краткосрочно“, отчита още Калоян Стайков. 

Според него разговорите вчера са преминали във формат „за всеки по нещо, за да може всеки да се припознае в тези разговори“.

Очевидно има сериозни различия между участниците в тези дебати и те рано или късно ще излязат на преден план, подчерта икономистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02