Сандов определи като „очаквано в някаква степен“, ако се стигне до споразумение, те да имат „основно влияние върху това министерство“, предвид експертния капацитет на Зелено движение.
„За да можем да го изправим на крака и да го извадим от тази много сериозна проблематика, в която то е застъпило – с наказателни процедури, със съдебни дела, които се водят с ЕК“, коментира той в предаването „Преди всички“.
Борислав Сандов очерта като една от непосредствените задачи мръсния въздух, заради който страната ни е подложена на наказателни глоби.
„8 500 човека годишно преждевременно загиват пряко от мръсния въздух. Това, че имаме Covid пандемия, допълнително усложнява процеса и аз съм убеден, има данни, научни, че има пряка връзка между двете. В мръсен въздух вирусът се разпространява по-лесно заради тези фини прахови частици.“
Трябва да решим проблема с енергийната бедност, стимулирайки хората към енергийна ефективност и към замяна на отоплителните уреди, смята Сандов. По думите му този проблем няма да се реши, като се дава повече от същото всяка година – било дърва за огрев, било въглища или пари за сметки за ток.
Много е важно да проведем дебат трябва ли България да изгаря отпадъци или не, подчерта още Борислав Сандов.
Сандов наблегна върху риска на страната ни да бъдат сложени „финансови спирачки“ - намалено еврофинасиране, ако не приложим целите за управление на зоните от Натура 2000.
„Рискуваме една голяма част от проектите, които в момента се реализират, да бъдат спрени парите. И рискуваме новите европейски програми и финансови инструменти – например в Оперативна програма „Транспорт“, в Оперативна програма „Регионално развитие“ въобще да не тръгнат към България. Това може да означава в следващите няколко месеца спиране на около 1 милиард европейски средства за България.“
Борислав Сандов припомни, че и четирите наказателни дела спрямо страната ни от ЕК са в сектор околна среда.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Три катастрофи са станали в Плевенско за последните часове. Една от тях е в района на село Радомирци, недалеч от мястото, където загина 12-годишната Сияна. При инцидентите няма жертви и сериозно пострадали, информира комисар Валентин Георгиев от областната дирекция на МВР: "Всички знаем, че е много натоварен пътя, откакто започна ремонта..
Българското национално радио е с уникалната роля едновременно на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание. Това подчерта директорът на БНР Милен Митев, който участва в първия панел "Културата в медиите", част от програмата на 20-а Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция:..
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите..
Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би укрепило перспективите за мир и би демонстрирало "морално лидерство на фона на ескалиращото напрежение",..
В Ловеч празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с празнично шествие под звуците на "Върви народе възродени…" и награждаване на изявили се учители и ученици. Именно в Ловеч на празника на светите равноапостоли Кирил и Методий през 1901 г. се запява за първи път Химна на светите братя Кирил и..
В парка "Княжевска градина" в София учени от Института за български език към Българската академия на науките отбелязаха с диктовки на открито за дванайсета поредна година Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В рамките на кампанията на Института "Написаното остава. Пиши..
България отбелязва Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. Тържествена церемония в столицата се проведе пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Церемонията в София започна с молебен и тържествен водосвет, извършени от патриарх Даниил. Извън предварително предвидения сценарий, патриархът произнесе..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..