Според Зарков участието на БСП в управленската конфигурация трябва да е свързано точно със социалния вектор, защото там е потенциалът на партията, независимо от слабия изборен резултат и малкия брой депутати.
„БСП не може да мисли за себе си като малко колело в голяма коалиция. Не е това ролята на единствената, най-голямата лява партия в страната. Ролята ѝ не е да бъде незаобиколим фактор, а да бъде факторът. И тя има потенциал да го направи.“
„Без никакво съмнение на изборите на 4 април беше очевидно, че не става дума просто за загуба в нормалния цикъл от малки победи, загуби, отстъпления и т.н., а много силен сигнал, много силен удар. БСП тогава предпочете да остави нещата. Извън обясненията за правителство, имаше обяснения, че виновен е ковидът, след това виновни бяха машините – на 11 юли, но спиралата тогава беше видима за тези, които искаха да я видят“, коментира Крум Зарков в обзора си на изборните резултати на левицата през тази година.
На последните избори 2 в 1 БСП имаше шанс, но той не е бил оползотворен, смята Зарков.
„Не съм видял на терен нито президентът, нито служебното правителство, нито някой от БСП да е работил срещу партията. Това, което видях обаче, е надигаща се вълна, която не беше срещу БСП, а по-скоро паралелна на нея, разпознаха други носители на това, което хората дълбоко искат да се случи – да се промени стилът на управление на държавата.“
В президентската кампания БСП беше победител и има своя принос в победата на Радев, отбеляза Крум Зарков в предаването „Политически НЕкоректно“.
Зарков е на мнение, че президентът не е предал левите избиратели, нито е работил срещу тях.
„Корнелия Нинова дойде в БСП през 2016 и аз твърдя, че тя тогава беше точният човек на точното място. Тя дойде, когато партията не беше в добра кондиция и успя с нейната енергия и воля да я вдигне. Тези битки - аз не се отричам от тях, бил съм част от тях. Реформата, която се проведе в БСП, допринесе до голяма степен за добрия ни резултат през 2017-а. Между 2017-а и 2020-а ние бяхме единствената твърда парламентарна опозиция на един режим, който днес всички отричат, но само преди година и половина никой не смееше да гъкне срещу него. В парламента ние вършехме тази работа.“
След прекия избор на председател според Зарков е трябвало да се тръгне към властта и да се затворят вътрешните фронтове, тъй като те са били решени от социалистите на базово ниво. Вместо това по думите му е продължило соченето с пръст и затварянето на партията.
„И малко по малко тази енергия, която бяхме натрупали, оттече във вътрешните противоречия.“
БСП не може да си позволи да продължи да изглежда като скарана със себе си политическа сила, категоричен е Крум Зарков.
„Ако и този път отлагаме решенията, отново се снишим, отдадем се на политиката на щрауса, то не знам какво се очаква на следващите избори. Електоралният календар е безмилостен. След две години идват местни, най-тежките за всяка партия избори и най-важните и ако БСП не започне своята подготовка за тях сега, не знам какво очакват хората да се случи след две години.“
Запитан дали е сгрешил с избора си да заяви своята кандидатура за председател на БСП, Зарков поясни, че в БСП има „много хора с качества да бъдат председател и това би бил много интересен дебат, състезание“.
„Няма да приема да бъда инсталиран председател, както няма да приема да бъда подчинен такъв“, декларира той.
Крум Зарков заяви, че няма да е част от бъдещото коалиционно правителство. Зарков посочи, че ще съсредоточи усилията си в спечелването на председателското място в БСП:
"Аз съм взел своето решение да тръгна в състезанието за председател на БСП не така с лека ръка, премислил съм го и това изключва участието ми в правителствен състав".
„Истанбулската конвенция у нас се ползва за димка. Обикновено когато някой не иска да говори по дадена тема, развява тази – за т.нар. джендърство“, подчерта Крум Зарков.
„Нямам никакъв проблем с факта, че тази конвенция няма да може да бъде ратифицирана в България. Този документ, оставям настрана спорните му части, трябва да бъде реализиран основно в българското законодателство. Но имам проблем с насилието, което се вихри, в това число с домашното насилие, в частност с насилието срещу жени.“
„И ако ме прави джендър фактът, че аз съм автор на законопроектите, които БСП е вкарвала по тази тема, добре“, допълни той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..