Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между МОН и МЗ нещо заскрибуца

Любомир Аламанов: Про- и антиваксърите са в окопна война, хората са настроени срещу всичко

Остава загадка защо огромна част от личните лекари са против ваксините, отбелязва комуникационният експерт

Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

„В момента да се прави кампания вече не е много лесна задача, защото хората са толкова настроени срещу всичко, което се каже, че почти няма нормални комуникационни инструменти. Кампанията трябваше да се води миналото лято, даже не това лято. Тогава да се предвидят опасенията на хората, да се помисли как да им се разкаже, че няма от какво да се страхуват, да се успокоят хората. Сега вече виждаме окопна война. Двата лагера: про- и антиваксините са толкова яростно окопали се в своите позиции, че вече почти няма нормални, публични комуникационни средства, които да ги разубедят.“ 

Това заяви пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

„Представете си 1990-а година да убедите публично членовете на БКП, че те предишните години са бъркали и са вярвали в една измислица“, допълни той.

Според специалиста трябва да се търсят комуникационни съюзници и слизане в различните общности – например тази на личните лекари.

„Все още остава загадка защо огромна част от личните лекари са против ваксините. Ако личните лекари не бъдат те убедени това колко е полезно, ние, останалите, каквото и да правим, те ще си говорят – не, вие не се ваксинирайте.“

Учителите, които дълго време бяха резигнирани по темата, започнаха да се променят, наблюдава се трайна промяна, посочи Аламанов. Според него духовните водачи също трябва да се обърнат към вярващите.

Запитан ще работи ли у нас гръцкият вариант с глобите за неваксинирани, Любомир Аламанов изтъкна, че подобен вариант трябва да бъде изкомуникиран достатъчно рано. По думите му въвеждането на зеления сертификат все пак е довело до опашки за ваксиниране.

„Някакъв елемент на принуда трябва да има. Това е като въвеждане на червени светофари по пътищата.

„Българите са интелигентни, българите са умни, трябва да им се говори внимателно, с уважение“, обобщи специалистът по темата с ваксините срещу коронавируса.

Аламанов анализира и създалото се напрежение около връщането на учениците в училище, липсата на тестове, опашките пред лабораториите и разнобоя между двете министерства - МОН и МЗ.

„Постоянната промяна, постоянното сменяне на посланията, сменянето на посоката на посланията води хората до все по-голямо объркване и все по-голяма изнервеност. Те не могат да направя елементарен план какво ще правят след два дена“, изтъкна той.

Когато се предприемат някакви мерки, се прави елементарен анализ на рисковете и елементарна алгоритмична сметка тази процедура, която се предлага, до какво ще доведе, подчерта пиар експертът.

„Не знам къде се счупи комуникацията между двете министерства, но е факт, че някъде между двете институции нещо заскрибуца“, каза Любомир Аламанов в предаването „Преди всички“. По думите му двете администрации се лутат между две крайности.

Има огромен натиск учениците да бъдат върнати в училище и който министър стои срещу тази тенденция, явно може да си навлече гнева на родителите, допълни той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50