Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Миланов: Имаме капацитета да изградим две платформи за аварийно-спасителни дейности

След случая „Вера Су“ - какво ни трябва за адекватно морско спасяване

Кап. Андрей Станев: Изтеглянето на кораба беше всичко друго, но не и стандартна операция

Снимка: Румен Сарандев

Трябва да имаме два плавателни съда, платформи за аварийно-спасителни дейности на море – без тези съдове няма как да се извършват подобни операции като спасяването на „Вера Су“. Това мнение изрази пред БНР Веселин Миланов, помощник-ректор на Техническия университет във Варна.

„Те ще бъдат многофункционални, многоцелеви – спасяване освен на морски плавателни съдове, предотвратяване на разливи, пожарогасене, както и транспорт на хора, бедстващи на море. Единият съд е планиран за около 50 човека, да може да превозва“, поясни Миланов.

Проектирането и изграждането на двата плавателни съда ще започне догодина с помощта на европейски средства.

Според Миланов имаме капацитет за проектирането и изграждането им, като има три корабостроителници, които могат да се справят с тази задача.

„Всичко може да си го направим тук, в нашата страна.“

Веселин Миланов прогнозира, че това може да се случи в рамките на година и половина - две.

Идеята е операцията по обезопасяването и изваждането на „Вера Су“ да не бъде забравена и неглижирана, смята кап. Андрей Станев, експерт по морски технологии в Техническия университет във Варна, капитан на спасителния влекач на Български морски флот, участвал в операцията по изтеглянето на „Вера Су”.

В предаването „Преди всички“ Станев отбеляза, че „това беше всичко друго, но не и стандартна операция“, защото не са били обучавани да извършват „такива спасителни операции в такива мащаби“.

В средата на декември предстои събитие, на което целият екип ще разкаже интерактивно за спасителната операция, съобщи капитан Андрей Станев:

Заснета е цялата операция. Над 16 часа филмов материал имаме, който се анализира внимателно. Ще се покажат фрагменти.“

Разтоварването на заседналия кораб „Вера Су“, 23 октомври 2021 г.

Веселин Миланов уточни, че са си поставили за цел да има магистърска програма в областта на аварийно-спасителните дейности, за да може специалисти с морско образование да бъдат профилирани и тясноспециализирани в тази дейност.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49