Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наградите за жени в науката - самочувствие и смелост да продължиш напред

Снимка: Pixabay

Тази година в конкурса „За жените в науката“ са били подадени общо 42 кандидатури, от които са излъчени финалните три, поясни пред БНР физикът проф. Николай Витанов, заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и председател на журито по програмата. Журито се състои от шестима експерти в различни области.

Конкурсът е за млади жени учени - до 35 години.

Традиционно всяка година най-много кандидатури идват от сферите на биологията и медицината, уточни проф. Витанов:

Жените учени там са постигнали сравнителен паритет, поне в България, а мисля и в световен мащаб спрямо мъжете, докато в други области – физика, химия, математика, информатика мъжете все още доминират.“

„Стипендията беше хубаво признание, че работата ми е смислена“, разказа д-р Мария Джумалиева-Стоева, стипендиант за 2019 г., която работи в областта на математиката и информатиката. Тя изтъкна, че науката е неособено благодарна и често плодовете на дългогодишен труд остават непознати за широката аудитория.

Такива награди дават самочувствие, смелост, че има защо да се работи напред и да вършиш това, което искаш“, изтъкна д-р Стоева.

„Не мога да се оплача в кариерата си, че някой ме е спирал, заради това, че съм жена. Не съм била свидетел на това мъже да ме възпрепятстват“, сподели д-р Ахинора Балтакова, стипендиант по програмата за 2016 г., специалист по климатичните промени и преподавател в Геолого-географския факултет на СУ.

Това неравенство се забелязваше в предишното поколение, преди мен. Тогава в нашия факултет преимущество имаха мъжете, жените вършеха по-лабораторната работа, бяха чертожнички – всички тези съпътстващи науката неща, които реално правеха науката, но в заглавията на статиите и като авторство на първо място бяха мъжете“, коментира тя. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00