Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите за жени в науката - самочувствие и смелост да продължиш напред

Снимка: Pixabay

Тази година в конкурса „За жените в науката“ са били подадени общо 42 кандидатури, от които са излъчени финалните три, поясни пред БНР физикът проф. Николай Витанов, заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и председател на журито по програмата. Журито се състои от шестима експерти в различни области.

Конкурсът е за млади жени учени - до 35 години.

Традиционно всяка година най-много кандидатури идват от сферите на биологията и медицината, уточни проф. Витанов:

Жените учени там са постигнали сравнителен паритет, поне в България, а мисля и в световен мащаб спрямо мъжете, докато в други области – физика, химия, математика, информатика мъжете все още доминират.“

„Стипендията беше хубаво признание, че работата ми е смислена“, разказа д-р Мария Джумалиева-Стоева, стипендиант за 2019 г., която работи в областта на математиката и информатиката. Тя изтъкна, че науката е неособено благодарна и често плодовете на дългогодишен труд остават непознати за широката аудитория.

Такива награди дават самочувствие, смелост, че има защо да се работи напред и да вършиш това, което искаш“, изтъкна д-р Стоева.

„Не мога да се оплача в кариерата си, че някой ме е спирал, заради това, че съм жена. Не съм била свидетел на това мъже да ме възпрепятстват“, сподели д-р Ахинора Балтакова, стипендиант по програмата за 2016 г., специалист по климатичните промени и преподавател в Геолого-географския факултет на СУ.

Това неравенство се забелязваше в предишното поколение, преди мен. Тогава в нашия факултет преимущество имаха мъжете, жените вършеха по-лабораторната работа, бяха чертожнички – всички тези съпътстващи науката неща, които реално правеха науката, но в заглавията на статиите и като авторство на първо място бяха мъжете“, коментира тя. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31
Иво Прокопиев

Иво Прокопиев: Не се засягам особено на определението олигарх

" Тези ниски данъци , които не е ясно колко ще издържат в България, би трябвало всички да ги плащат и то с огромно удоволствие , защото България остана една от малкото държави в Източна Европа с плосък данък и с толкова ниско облагане, така че по-скоро би било абсурдно, ако някой се опитва да не плаща данъци". Това заяви пред БНР Иво Прокопиев ,..

публикувано на 20.06.25 в 18:27