Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Ирена Анастасова: Има договорка бюджетни организации да бъдат извадени от свободния пазар

Ирена Анастасова
Снимка: БГНЕС

„Тези неща от нашата социална програма и от нашите предложения в социалната сфера, които няма да са факт от 1 януари, по всяка вероятност ще бъдат факт от средата на следващата година, тъй като това са сериозни промени и сериозни финансови ресурси. Това е записано в споразумението.“ Това заяви в интервю за БНР Ирена Анастасова, заместник-председател на БСП, депутат и участник в коалиционните преговори.

Анастасова потвърди позицията на БСП, че хората трябва да се подпомогнат „във връзка с непосилните цени на тока от 1 януари“.

Прието е било и искането на БСП да се вземат мерки и за бюджетните организации и публичните институции – училища, детски градини, читалища, библиотеки, за които от началото на идната година също е предвидено да излязат на свободния пазар на електроенергия.

„Бюджетите им няма как да издържат. Имаме договорката, че ще бъдат извадени от свободния пазар и ще могат да бъдат върнати на регулирания пазар“, изтъкна Ирена Анастасова.

„Това са бюджетни предприятия. Няма как да вземаш от левия и да слагаш в десния джоб. Това не води до нищо“, коментира тя.

Ще има съветници от различните партии“, потвърди Ирена Анастасова относно съгласието между коалиционните партньори във всяко министерство да има представител от партия, различна от управляващата ведомството.

Анастасова отрече с нея да са водени разговори да оглави социалното министерство.

Това са спекулации. Няма такова нещо.“

„Най-логично е и са водени разговори социалното министерство да е при нас“, допълни тя.

Ирена Анастасова открои като най-важната мярка, която ще се предприеме в сферата на образованието, пълния преглед на учебните програми и учебното съдържание. Тя го определи като тежък проблем, който е довел до тежки последици и като една от причините за ширещата се неграмотност.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08