Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Чернева: Планът за възстановяване не може да бъде обвързван с двустранен въпрос

Снимка: БГНЕС

„Разменната монета от руска страна беше над 100 хиляди руски войници около украинската граница. Така започна всичко. Докато ние сме улисани във вътрешнополитическите сюжети, недалеч от нас продължава да има много голямо струпване на войски – руски войски с много тежко въоръжение, които бяха предислоцирани през последните няколко седмици. Причината за този разговор беше именно притеснението на САЩ и на европейските лидери, че това дрънкане на оръжие вече става твърде оглушително.“

Този коментар направи пред БНР Весела Чернева, директор на Бюрото на ЕС за външна политика в София след срещата между президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън.

2014-а нападението над Крим и действията в Източна Украйна бяха неочаквани, докато в момента виждаме много ясно движение на войски, допълни тя.

Чернева смята, че Путин търси външно признание с предизвикване на тревога. Според нея не става дума за опасност от директно нападение, „защото Русия прави тези неща по друг начин - изненадващо и внезапно“, и по-скоро става дума за „желанието на Владимир Путин да влезе в този диалог с президента Байдън, да бъде център на внимание“.

Разговорът за разширяването на НАТО е по-скоро символичен, отколкото практически, отбеляза още Весела Чернева.

По казуса със Северна Македония и има ли връзка между парите по Плана за възстановяване за България и позицията на страната ни спрямо Скопие, Чернева заяви:

„Краткият отговор е „не“. Планът за възстановяване като инструмент не може да бъде обвързан с нито един двустранен въпрос между отделни страни. Политически вероятно това може да бъде обвързано. Факт е, че България в момента се намира в една доста самотна ситуация в ЕС и заради позицията си по Северна Македония не получава симпатия по нито един въпрос, който би бил от значение за българските граждани.“

Според Весела Чернева в момента отношението към България е „на благоразположено внимание, очакване“ с оглед на изразеното „желание за конструктивизъм“ по време на преговорите между коалиционните партньори.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ПСС: Туристите в планините да са особено внимателни заради пожарите

Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...

публикувано на 28.07.25 в 10:32
Мирослав Рашков

Ще съдят за тероризъм подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен

За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Експерти: Горският сектор се нуждае от бърза реорганизация и отделяне от МЗ

Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще  те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..

публикувано на 28.07.25 в 10:22

ИПБ настоява за президентско вето върху промените в Закона за движение по пътищата

От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е  прехвърлянето на..

публикувано на 28.07.25 в 10:11

Д-р Борис Таблов: Имаме нужда от младите лекари - когато си тръгнат, ще е късно

Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..

публикувано на 28.07.25 в 10:03

Подобрява се пожарната обстановка в Гърция

Гръцките власти съобщават за подобрена пожарна обстановка в страната. Няма активно огнище до българската граница. Днес температурите в Гърция са значително по-ниски, но продължава да духа вятър. Има подобрение на пожарната обстановка, но усилията на огнеборците продължават, поради разпръснати огнища, информират от Гражданска защита. Кметът на..

публикувано на 28.07.25 в 09:58
Университетската многопрофилна болница за активно лечение в Бургас.

15-годишно момче е в кома след падане от 5-ия етаж на хотел в Китен

15-годишно момче е в кома след като е паднало от 5-ия етаж на хотел в Китен. Детето е от Благоевградско и е било на детски лагер в хотела. Инцидентът е станал тази нощ. Момчето е прескачало от една тераса в друга, когато се е подхлъзнало и паднало, каза кметът на Китен Николай Марков. Момчето е транспортирано до бургаската болница,..

публикувано на 28.07.25 в 09:57