Фондация “Нашите недоносени деца” изпрати отворено писмо до Министерство на здравеопазването заради дефицит на два медикамента жизненоважни в лечението на тежки възпаления на дихателните пътища при недоносени бебета и деца със специфични здравни нужди.
Двата медикамента са изчерпани в аптечната мрежа в по-голямата част от страната. Те се използват при лечението включително и на Covid- 19.
"В началото се опитвахме да им помагаме, като търсим къде ги има лекарствата, но сега вече те са под критичния минимум.
Това довежда до сложни ситуации, защото преждевременно родените бебета имат често имат последващи белодробни проблеми и са по изложени на риск от развитие на дихателните пътища. Така тези деца вместо да бъдат овладяни в домашни условия, се налага да бъдат спешно хоспитализирани, поради липсата на медикаментите в аптечната мрежа. Тази липса пряко застрашава живота на десетки деца и пациенти с хронични белодробни заболявания.
Планирането на заявките за тези медикаменти от страна на Министерство на здравеопазването е на "магия", защото няма регистър на недоносените бебета. Тези препарати се използват и при Covid- 19, какъвто е случаят с недостига на "Вентолин".
Доколкото ми е известно този медикамент не е в препоръките на международните стандарти за лечение на коронавируса. Ако той действа, то нека МЗ да направи проучване и да планира следващите си доставки с оглед и на нуждите на Covid пациентите. А също имаме тревожна информация, че този медикамент в провинцията се продава без рецепта, което е още един проблем по темата", посочи още Габровска.
Габровска отговори, че все още нямат отговор от здравните инситуции, но очакват това да стане до края на седмицата.
Програма "Хоризонт" също отправи запитване в тази връзка до МЗ и в края на деня получи отговор.
"Няма недостиг на лекарствените продукти „Вентолин“ и „Пулмикорт“, посочват за БНР от здравното ведомство и допълват:
В Р България към дата 08.12.2021 г. са разрешени за употреба следните лекарствени продукти с търговско име Ventolin, съдържащи активното вещество Salbutamol:
1. Ventolin Syrup 2 mg/5 ml syrup - 150 ml
2. Ventolin Solution 5 mg/ml nebuliser solution - 20ml
3. Ventolin Inhaler 100 micrograms/metered actuation, pressurised inhalation suspension - 200 doses
По данни, предоставени от представителя за България на ПРУ има налични количества от тях в складовете в страната и на трите форми.
В ИАЛ има подадено уведомлениe съгласно чл. 54, ал.4 от ЗЛПХМ за временно преустановяване на доставките на Ventolin Solution 5 mg/ml nebuliser solution - 20ml, считано от 01.11.2021 г. поради непредвидени обстоятелства като все още в търговци на едро има налични количества. Очаква се възстановяване на доставките през месец февруари 2022 г.
Доставките към търговци на едро на другите 2 форми са регулярни, като разпределените количества към тях са над средномесечните продажби за страната от предишни периоди.
Съгласно одобрените кратки характеристики на Ventolin Solution 5 mg/ml nebuliser solution – 20 ml и Ventolin Inhaler 100 micrograms/metered actuation, pressurised inhalation suspension - 200 doses терапевтичните показания са лечение и предотвратяване на бронхоспазъм, който се дължи на бронхиална астма, хроничен бронхит и емфизем при възрастни, юноши и деца от 4 до 11 г.
Съгласно одобрената кратка характеристика на Ventolin Syrup 2 mg/5 ml syrup - 150 ml терапевтичните показания са лечение и предотвратяване на бронхоспазъм, който се дължи на бронхиална астма, хроничен бронхит и емфизем при възрастни, юноши и деца от 2 до 12 г.
В Р България към дата 08.12.2021 г. са разрешени за употреба следните лекарствени продукти с търговско име Pulmicort, съдържащи активното вещество Budesonide (0,5 mg на доза):
Pulmicort 0,25 mg/ml nebuliser suspension – 2 ml x 20
Pulmicort 0,25 mg/ml nebuliser suspension – 2 ml x 30
В ИАЛ не е постъпвала информация за преустановяване на доставките.
Съгласно одобрената кратка характеристика Pulmicort 0,25 mg/ml nebuliser suspension – 2 ml е показан при пациенти с:
- бронхиална астма, които не могат да използват инхалатор под налягане или прахов инхалатор;
- много сериозен псевдокруп (субхордален ларингит), показани за хоспитализация.
Съгласно наличната в ИАЛ информация, предоставена от ПРУ на лекарствения продукт Pulmicort Nebuliser suspension 0.25 mg/ml - 2 ml, към момента има налични количества от лекарствения продукт в складовете на търговци на едро с лекарствени продукти в страната. Планирани са 2 доставки през месец декември 2021.
Има разрешен за употреба и лекарствен продукт Pulmicort Turbuhaler с количество на активното вещество 200 микрограма на доза под формата на прах за инхалация - 100 дози.
Предписването на други лекарствени продукти като заместители на цитираните по-горе лекарствени продукти е в компетенцията на лекуващите лекари.
Съгласно предоставените данни, потреблението на лекарствените продукти е значително повишено в последните седмици, поради което е възможно снабдяването с тях да е затруднено.
Това се посочва в отговора на МЗ до програма "Хориозонт" след излъченото интервю в предаването "Хоризонт до обед" с Маргарита Габровска.Маргарита Габровска коментира и темата с детската болница, като посочи, че идеята тя да се премести макар и временно в болница "Лозенец" , генерално променя замисленото за строежа на Национална детска болница.
Още по темата в звуковия файл.
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.