Можем ли да въздъхнем с облекчение и да кажем, че нито Русия ще нападне Украйна, нито Украйна - Донбас?
"Струва ми се, че е рано да въздъхваме с облекчение. Ситуацията остава много напрегната. За срещата между Путин и Байдън можем да кажем, че засега двете страни само обмениха мнения и че все още сме далеч от цялостно решение на проблема. Защото основните разногласия между Запада и Русия и Украйна и Русия не са преодолени.
Ясно е, че не можем да твърдим, че Русия или Украйна подготвят военно решение на тази ситуация, но тя е толкова напрегната, че всяка провокация или случаен сблъсък могат да доведат до непоправим (необратим) ръст на ескалацията. Струва ми се, че това е най-голямата опасност."
Кому беше нужно това нагнетяване на напрежението, на което сме свидетели през последните седмици? На Москва, на Вашингтон, на Киев или на всички?
"Струва ми се, че това е изгодно за всички. Целта на Русия е да стабилизира конфронтацията си със Запада на някакво приемливо за нея равнище. Затова се стреми да получи гаранции, че НАТО няма да се разширява на изток. Западът от своя страна иска да изгради в Източна Европа система за възпиране на Русия. Затова нагнетяването на напрежението е изгодно и за него.
Украйна също има своите ползи. Това е начин да остава във фокуса на вниманието на Запада и да получава от него помощ. Самопровъзгласените републики в Донбас също имат определена изгода, макар че се намират на фронтовата линия и със сигурност ще пострадат при евентуално възобновяване на боевете. За тях обаче това е начин да привличат вниманието на Русия и да получават от нея помощ и подкрепа.
Друг е въпросът, че ако конфронтацията и нагнетяването на напрежение прераснат в нещо по-сериозно, то всички ще загубят. Това е игра с огъня".
Русия отдавна не иска да разговаря с украинския президент Володимир Зеленски. Изглежда, че вече не вижда надеждни партньори и в лицето на Германия и Франция. В този смисъл какво е бъдещето на нормандския формат?
"Всички страни признават, че нормандският формат се намира в задънена улица и че е необходимо някакво ново начало. Друг е въпросът, че всички виждат това ново начало по свой начин. Русия например иска да привлече Америка, която да окаже натиск над Украйна. Украйна от своя страна иска западните й съюзници да окажат натиск над Русия и тя да бъде призната за страна в конфликта. Това всъщност е причината за сериозните разногласия, които възникнаха между Русия от една страна и Германия и Франция от друга.
В Кремъл възприемат Париж и Берлин като адвокати на Украйна, които са изцяло на нейна страна и игнорират руските инициативи. Затова Русия по принцип не е против участието на Америка, като се ръководи от собствената си гледна точка, че киевските власти са изцяло зависими от Съединените щати. И че Америка разполага с всички лостове за натиск, за да накара Киев да изпълни минските споразумения".
Доколко са оправдани очакванията на Русия, че именно Съединените щати ще накарат Украйна да изпълни минските споразумения?
"Тази гледна точка, разбира се, е силно преувеличена. Съединените щати имат лостова за натиск над Киев заради помощта, включително военна, която Украйна получава от западните страни. В същото време обаче сред украинския политически елит съществува прозападен консенсус. Конфликтът в Донбас е важен инструмент за управление на страната, за мобилизация на обществото, за привличане на съюзници и за натиск над Москва. Киев не може да се откаже от този политически курс без да предизвика някакви вътрешни сътресения.
Нека си припомним, че когато Зеленски дойде на власт той беше настроен много миролюбиво. Видяхме известно размразяване в отношенията с Русия. Постигнати бяха някакви договорености - обмен на пленници, примирие и т.н. После всичко това претърпя фиаско. В Москва, разбира се, много им се иска да вярват, че всичко е било прекратено по заповед на Вашингтон, но всъщност нещата са много по-сложни. В самото украинско общество има силно лоби, което се противопоставя на курса към размразяване в отношенията с Русия, подкрепя продължаването на конфликта и е против капитулацията пред Путин. Затова Зеленски се оказа под сериозен натиск вътре в страната и беше принуден да коригира курса си.
Ситуацията е много сложна и Съединените щати не могат лесно да я променят. Друг е въпросът дали това би било изгодно за самите Съединени щати, защото крайната цел на минските споразумения е неутрализирането на Украйна по пътя й към сближаване с НАТО. Това, разбира се, не е изгодно на американската страна и е много трудно да се каже до какво може да доведе.
Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола откри пленарната сесия в Страсбург с приветствие към България и Румъния за присъединяването им към Шенген по суша от 1 януари: България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген "С това историческо решение показваме какво може да постигне обединена Европа, като приближава хората все..
Осезаем ръст в подкрепа на българите за еврозоната - с 9 пункта до 46 на сто, отчита Националният доклад за България от есенното издание на "Стандартен Евробарометър", проведено между 11 октомври и 1 ноември. Данните за нагласите на българите обаче показват, че оставаме разединени по въпроса, защото точно толкова процента - 46 - са против..
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Турция държи ключа към случилото се в Сирия, където бунтовници свалиха от власт президента Башар Асад по-рано този месец, предаде Ройтерс. Агенцията припомня, че Турция подкрепи бунтовниците, чието идване на власт в Дамаск сложи край на 13-годишната гражданска война там. Турция отвори посолството..
С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и патриарх Български Даниил, с подкрепата на Негово Преосвещенство Велбъждския епископ Исаак- втори викарий на Софийския митрополит и Архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия, за втора поредна година, енориашите при храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в Кюстендил организират..
Народните представители да се подлагат на медицински кръвни изследвания за употреба на алкохол и наркотици. Това беше записано в Правилника за дейността и организацията на Народното събрание по време на заседанието на Временната комисия, натоварена с изработването му. Христо Гаджев застана начело на комисията за правилника на парламента..
Катастрофа на четири автомобила е станала малко след 18,00 ч на околовръстния път на Стара Загора между отбивките за Нова Загора и за Раднево. Пострадали са четирима души. Движението там - в района на пречиствателната станция - е спряно. Тежкотоварните автомобили изчакват, а леките се отбиват по общинската пътна мрежа.
От десетилетия българските отбори по природни науки заемат водещи места в класациите на международните олимпиади, посочи президентът Румен Радев. Той участва в традиционната годишна среща на българските олимпийски отбори по природни науки. Тази година младежите спечелиха 91 медала от различни състезания. 11 са златните отличия. "Знам много добре,..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...