"Коалицията не е лесна, но възможна в името на възстановяване на парламентаризма в България, на това да се изработи стратегическата визия за развитието на държавата за следващото десетилетие, за да минем на следващото ниво. През последните години останахме на опашката на Европейския съюз".
Това каза пред БНР зам.-председателят на парламентарната група на "Демократична България" Атанас Славов.
Той подчерта, че отговорност на партиите е да намерят пътя напред и да съставят управление, което ще се ползва с доверие и ще извърши необходимите реформи в ключови сектори.
"Президентът има квота в този кабинет, особено в сектора "сигурност". Това само означава, че парламентът трябва да е в много силната си роля комисиите да осъществяват контрол и изслушване по отношение на правителството в този сектор. И по Конституция президентът има своите компетенции в тази сфера. Целият сектор сигурност и отбрана е споделена компетентност между изпълнителната власт и президента".
В предаването "Неделя 150" Славов допълни:
"На законодателно ниво за прокуратурата могат да бъдат направени няколко неща. Да се ограничат правомощията на прокуратурата извън наказателния процес, т.нар. надзор за законност. Възможността на прокуратурата да подменя компетентността и волята на конституционно избрани и легитимни органи я превръща в инструмент за злоупотреби и влияния. Да се въведе обжалване на онези прокурорски актове, с които се отказва да се образува досъдебно производство. Тази практика на разпъване на прокурорски чадър върху ключови хора в държавата трябва да спре. Трябва да има някаква гаранция срещу прокурорския произвол. Конституционни промени ще трябват за по-съществената част - търсене на отчетност на главния прокурор".
Интервюто с Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...