Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Миланов: Повече отговорности за противопожарната охрана в блоковете

Снимка: Ани Петрова

Излизате ли спокойно от дома си, когато заключвате децета си в апартамента на високия етаж? Поставихте ли техния ключ от вътрешната страна на вратата? Ще имат ли възможност да излязат по най-бързия начин, ако стане пожар или друго бедствие, заради което незабавно трябва да се напусне жилището? Въпросите поставяме пред експертите.

"Проблемите в етажната собственост относно пожарите са много и доста от тези проблеми не са решени. Пожарите могат да възникнат от мълния, от човешка грешка, от авариая, от умишлен пожар.

Няма никакъв контрол върху гръмоотводните системи, дали са изправни, дали не- няма инситуция която да го прави", каза за БНР Павел Миланов, преседател на Асоциацията  на Управление на етажната собственост.

"Относно противопожарната охрана  - в Закона за управление на етажната собственост пише, че трябва да се реагира. Но как?  Жилищните сгради не подлежат на контрол от пожарните органи, за разлика от обществените.


При сгради на по 30 години противопожарните щрангове често са изгнили и тръбите, които трябва да отведат водата до етажите, трябва да са под налягане,  според нормативната уредба, но понеже крият риск, в огромна си част от сградите, те не са под налягане.

Ако възникне пожар, пожарникарите трябва да могат да разгънат маркуч до 18 етаж и да осигурят налягане, за да може да се гаси, а в блока няма да сработят тези тръби.

Освен това по тераси, по тавани, по мазета, се държат дървени плоскоси, което не е редно и така стават пожарите. Друг проблем е, че има решетки по етажите между апартамените. И най-лошото е, че след подобни случаи няма наказани собственици на апартаменти", каза още Миланов.

По думите на Миланов е необходимо да се вменят повече отговорности на етажната собственост и пожарната за противопожарната охрана в блоковете. Трябва да има стикован определен план за действие - какво можем и какво не трябва да правим при пожар до идването на пожарната служба, заяви специалистът. По думите му е нужно дори обучение на хората в тази посока.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51