Според Йорданова липсата на резултати в борбата с корупцията се дължи отчасти на „избирателното действие на комисията „Цацаров“, а от друга страна отправените от тази комисия сигнали до прокуратурата ни изправят пред ситуацията дали тя ще реши да действа и да разследва или „отново ще отмести папката встрани и ще я забрави“.
Втората линия на действие е свързана с изменения в Закона за съдебната власт и в НПК, поясни правосъдният министър.
„Ще въведем поетапно възможността за обжалване на отказите на прокуратурата да образува досъдебни производства, с други думи да се обжалват отказите на прокуратурата да допуска разследване. Това ще става пред съдебна инстанция. Ние не бива да отворим тази възможност безкрайно, за всички възможни откази на прокуратурата, а само за онези, които имат висока степен на обществен интерес, по-висока степен на обществена опасност.“
Третата линия е свързана с избора на нов съдебен инспекторат, уточни Йорданова и определи това като „сложна политическа задача“.
В момента се обсъждат различни модели как магистратът, който ръководи разследване срещу главния прокурор, да бъде избран така, че да не бъде в професионална зависимост от главния прокурор, посочи Надежда Йорданова.
„Има няколко модела. Съвсем скоро ще ги видите. Най-добрият модел е промяна в Конституцията. Не сме се отказали от тази идея и ще работим, за да постигнем консенсус за това.“
Има модели, които дори да не са най-радикалните, са достатъчно ефективни, за да отворят вратите за подобни действия на законодателно ниво, заяви Йорданова.
Главният прокурор Иван Гешев не отговаря на изискванията за заемане на длъжността и не се справя със своите правомощия, както изискват законът и етичният кодекс, категорична е Надежда Йорданова.
„Ще настоявам след като приключи конституционното дело да се разгледат сигналите срещу Гешев. Имам готовност да подам и нови.“
Бюрократичната престрелка между МВР и прокуратурата трябва да спре и всеки трябва да си свърши работата, отбеляза още министърът на правосъдието.
Относно ВСС Надежда Йорданова коментира, че „колкото по-бързо освободят от себе си обществото, толкова по-добре за всички“.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"В страните на Източния фланг на ЕС са необходими способности за използване на дронове при удари по наземни цели, ако врагът се опита да нахлуе в тези държави". Това заяви еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс в Европейския парламент в Страсбург по време на дебат за единния европейски отговор на руските нарушения на въздушното пространство на..
Министерството на туризма ще подкрепи общините в рекламата на културно-историческото им наследство. Това заяви при откриването на 20-ото издание на международното изложение "Културен туризъм" заместник-министърът Елена Георгиева. Във форума участват над 50 общини и браншови организации, както и представители на туризма от Азербайджан, Сърбия и..
Със 169 гласа "за", 3 "против" и 28 "въздържали се" парламентът даде зелена светлина за въвеждане на предмет "Добродетели и религии" в българското училище, приемайки на първо четене проекта за промени в Закона за предучилищното и училищното образование, внесен от МС. Той предвижда още използването на мобилни устройства в училище да бъде забранено...
Наводненията през последните дни ни показаха до какви бедствия води неконтролируемото строителство в природни водни обекти. Река, вкарана под земята, а над нея издигнат хотел и други атракциони, излезе от коритото си и отне човешки животи. Подобен сценарий застрашава да се повтори и в подножието на Витоша, където върху площ от 7 декара се..
Няма специална разпоредба на европейско равнище , която да ни задължава да правим промяна в българското законодателство за гъвкаво работно време за родители на деца до 12-годишна възраст. Това е една възможност, която може да бъде приложена по взаимно съгласие между работник и работодател. Това каза пред БНР Васил Велев, председател на..
Средиземноморският циклон "Барбара", който преминава през югоизточната част на Румъния с поройни дъждове и бури, предизвика щети в окръзите Констанца, Гюргево и Яломица, както и в столицата Букурещ, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Лошото време е предизвикало намесата на пожарникари в 64 населени места в 20 окръга на страната и в..
Човек трябва внимателно да избира как и чрез кого сключва застраховката си. Това обясни пред БНР Пламен Данаилов, зам.- председател на Комисията за финансов надзор. "Има значение кой е застрахователният брокер. В много от случаите той действа и като посредник по уреждане на претенциите". Данаилов коментира и наложената от Комисията за..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
" Де факто има река , де юре в една сериозна част от тази площ, която е наводнена, също има река, но има нещо много интересно - според кадастъра де юре..
В "Елените" има река, която се казва Дращеля , тя има водосбор от 38 кв.км, дълга е над 12 км и се влива при плаж "Елените" и плаж "Козлука", това е..