Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли Сливен собствена фотоволтаична електроцентрала

Снимка: Добрина Добрева, БНР

Община Сливен планира да изгради фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди, чрез която да намали разходите си за електроенергия. Това обяви кметът на Сливен Стефан Радев. От изнесените от него данни става ясно, че увеличението на тока на годишна база е от един на три милиона лева, а очакванията са да достигне до четири милиона през 2022 година.

Ако този проект се осъществи, Сливен ще бъде първата община в страната със собствена електроцентрала.

Кметът Стефан Радев поясни, че вече е избрано празно общинско място от 550 декара зад завод „Динамо“, където общината да инвестира във фотоволтаичен парк, а останалата да бъде отдадена на фирма с отстъпено право на строеж. 

„Предвиждаме два терена на общината, които да разработваме по този начин – около 80 декара. Останалата част от терените – от 450 декара, искаме да привлечем инвеститор, да учредим право на строеж за изграждане на централа за такъв инвеститор срещу заплащане на правото на строеж на общината, което право на строеж да бъде за 30 години и впоследствиеда се върнат тези в общината.“ 

Според Радев, ако този проект се реализира, може би половината или около половината от необходимите средства за инвестиции ще бъдат осигурени.

„Говоря за нашата, вече, общинска централа, а за другата половина може да ползваме включително и заем.“

Идеята е да се прекъсне зависимостта от пазара на електроенергия.  

За да опише колко е тежкаситуацията с електроенергията кметът на Сливен съобщи, че са обмисляли дори варианта да спрат уличното осветление след полунощ.

„Ако спираме осветлението през нощта, между 12 през нощта и 5 сутринта, 500 хиляди лева на година ще е икономията за общината.“

Ако проектът бъде реализиран разчетите са показали, че цената на електроенергията от собствената електроцентрала ще бъде като тази отпреди увеличението на тока.  

„Разчетите показват, че можем да слезем на годишни плащания под нивата, които плащахме допреди увеличението на цените на тока.“ 

Стефан Радев вижда в проекта устойчиво решение за общината.

По-рано през седмицата кметът се срещна със общинските съветници, за да ги запознае с идеята си. Общинският съветник Момчил Пантелеев коментира, че голяма част от тях са приели идеята за фотоволтаичен парк.  

„Може би кметът първо искаше да разбере дали ще има подкрепа от общинските съветници. Тепърва предстои да се прави точен анализ.“ 

В края на седмицата общинските съветници са получили предложение по темата, което да бъде разгледано на днешната сесия на Общинския съвет. В него кметът Радев предлага да бъде допълнена годишната програма на общината за управление и разпореждане на имотите, с учредяване на отстъпено право на строеж за срок от 30 години върху имоти частна общинска собственост, да се проведе публичен търг с тайно наддаване за учредяване на отстъпено право на строеж за срок от 30 години върху тези имоти за изграждане на фотоволтаична централа. Началната тръжна цена за всички имоти е 4 465 000 лв.

Има едно спешаване в Общинския съвет и липсва добра ориентация не само на общинските съветници, но и на гражданите, смята Васил Добрев от групата на БСП.

„Точно тази бързина, че след 3 дена едва ли не, започваме процедурата, без да имаме яснота, има едни въпроси, на които няма точен отговор. Една евентуалност. Нещата са много добри като идея. Но нека да бъде като тип партньорства, малко или много повече обследвано и дадена прозрачност.“

Добрев съобщи, че в предложението са посочени двама инвеститори, които са проявили интерес към идеята за фотоволтаичен парк. Единият дори е посочил, че ще инвестира 75 милиона лева.

„На този етап е една компания от София, ЕООД, една що-годе млада дама и една варненска компания, която по-общи интереси има относно парцели.“

Днес ще трябва да бъде даден отговор на множество въпроси по тази тема, ако в Общинския съвет се стигне до дебати. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33