Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успехът в кариерата на доц. Паликаров се дължи на талант и добро образование

Съпругата му Цвета Паликарова свири на флейта

Доц. Григор Паликаров
Снимка: БНР

"Цялото си обучение по дирижиране аз дължа предимно на него (академик Васил Казанджиев-б.р). Естествено, че съм имал оперна практика при професор Иван Вульпе, но човекът, заради когото аз реших да кандидатствам оркестрово дирижиране беше Васил Казанджиев, защото аз имах някакъв интерес към дирижирането още от музикалното училище и имах идея в себе си да се занимавам с това", каза за БНР маестро доц. Григор Паликаров за ролята на академик Васил Казанджиев за обучението му.   

За срещата си с Гена Димитров той заяви в предаването "Нощен хоризонт":

"Това е един от редките случаи, които съдбата винаги ти предоставя. Аз я срещнах благодарение на другия свой преподавател по композиция - професор Димитър Тъпков, светла му памет. Тъкмо бях завършил, когато той се занимаваше с фестивала Софийски музикални седмици и ме покани да бъда музикален ръководител на един майсторски клас неин, която тя дойде да направи".

Доц. Григор Паликаров                             Снимка: БНР
Съпругата на Григор Паликаров - Цвета Паликарова е музикант, свири на флейта:

"Надявам се, че щастливи звезди ни събраха. Малко, след като аз завърших Музикалната академия в София получих предложение да започна работа във Варненската опера като първа флейта и близо 2-3 години след това там ни срещна съдбата с моя съпруг", каза в ефира на "Хоризонт" Цвета Паликарова.   

Писателят Илиян Кузманов, приятел на Григор Паликаров коментира за "Хоризонт":

"Писането ми е хоби и покрай него се занимавам с доста други неща. Опитвам се да развивам социален бизнес".

Към настоящия момент Григор Паликаров преподава оперно-симфонично дирижиране в НМА „Проф. П. Владигеров", където успешно защитава докторска степен по музика през 2017 година и доцентура през април 2019 година. От 2005 г. е главен художествен ръководител и диригент на Симфонично-оперетно дружество „Местро Георги Атанасов“ в Пазарджик.



Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35