Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успехът в кариерата на доц. Паликаров се дължи на талант и добро образование

Съпругата му Цвета Паликарова свири на флейта

Доц. Григор Паликаров
Снимка: БНР

"Цялото си обучение по дирижиране аз дължа предимно на него (академик Васил Казанджиев-б.р). Естествено, че съм имал оперна практика при професор Иван Вульпе, но човекът, заради когото аз реших да кандидатствам оркестрово дирижиране беше Васил Казанджиев, защото аз имах някакъв интерес към дирижирането още от музикалното училище и имах идея в себе си да се занимавам с това", каза за БНР маестро доц. Григор Паликаров за ролята на академик Васил Казанджиев за обучението му.   

За срещата си с Гена Димитров той заяви в предаването "Нощен хоризонт":

"Това е един от редките случаи, които съдбата винаги ти предоставя. Аз я срещнах благодарение на другия свой преподавател по композиция - професор Димитър Тъпков, светла му памет. Тъкмо бях завършил, когато той се занимаваше с фестивала Софийски музикални седмици и ме покани да бъда музикален ръководител на един майсторски клас неин, която тя дойде да направи".

Доц. Григор Паликаров                             Снимка: БНР
Съпругата на Григор Паликаров - Цвета Паликарова е музикант, свири на флейта:

"Надявам се, че щастливи звезди ни събраха. Малко, след като аз завърших Музикалната академия в София получих предложение да започна работа във Варненската опера като първа флейта и близо 2-3 години след това там ни срещна съдбата с моя съпруг", каза в ефира на "Хоризонт" Цвета Паликарова.   

Писателят Илиян Кузманов, приятел на Григор Паликаров коментира за "Хоризонт":

"Писането ми е хоби и покрай него се занимавам с доста други неща. Опитвам се да развивам социален бизнес".

Към настоящия момент Григор Паликаров преподава оперно-симфонично дирижиране в НМА „Проф. П. Владигеров", където успешно защитава докторска степен по музика през 2017 година и доцентура през април 2019 година. От 2005 г. е главен художествен ръководител и диригент на Симфонично-оперетно дружество „Местро Георги Атанасов“ в Пазарджик.



Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59