"Журналистиката е сферата, в която искам да се развивам. Това е моят начин да разказвам за проблемите, които виждам".
Това сподели пред БНР Кристиян Юлзари, ученик с интерес към журналистиката. През годината той спечели награди заради разследването си за това как се харчат парите, които държавата събира от хазарт и са предназначени за младежки дейности. Кристиян беше отличен с първо място в категорията "Журналист - надежда" в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората" 2021. Той е от Русе и започва активно да се занимава със създаването на медийно съдържание още в 8-и клас, когато става част от образователния лагер по журналистика и медийна грамотност на sCOOL Media.
"Трудности има, никой не казва, че ще е лесно. Медийната среда в България не е от най-здравословните и се влошава с всяка година. Но расте ново поколение, което разбира смисъла на тази професия и е готово да защитава принципите, като разказва какво вижда, без да го пречупва през себе си".
В предаването "Хоризонт за вас" Кристиян сподели:
"Най-големият проблем, когато говорим за цензура, е автоцензурата. Ако всеки от нас като отделен журналист направи всичко възможно да говори открито за проблемите, няма кой да го спре. Жалко е, че когато се упражнява натиск върху определен журналист, обществото не реагира. Ако като общество не се застъпим един за друг за свободата си да говорим открито, няма кой да ни осигури тази възможност. Всеки от нас е една малка медия, имайки мобилен телефон в джоба си и може да каже на света каквото си поиска".
Интервюто с Кристиян Юлзари можете да чуете в звуковия файл.
В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.