Най-голямото предизвикателство пред България в началото на годината е свързано с това какво поведение ще имаме в глобалното противопоставяне между Русия и Съединените щати. Можем, естествено, да минем по линията на най-малкото съпротивление, да разперим примиренчески ръце и да смънкаме нещо от сорта: „Ами, вижте сега, ние сме членове на НАТО, значи каквото ни кажат от началниците, това ще правим.“ Едва ли някой ще се учуди, ако страната ни избере този подход. Българските управляващи от последните близо 150 години обикновено са действали на принципа „Начальство лучше знает“. Тоест, каквото каже Големият шеф – бил той в Берлин през 30-те години, в Москва по време на Студената война, или във Вашингтон днес – това правим.
Разбира се, можем да изберем и друг подход. Както справедливо напомни преди дни министърът на отбраната Стефан Янев, ние сме пълноправен член на НАТО и съответно не трябва да бъдем обект на чужди решения. Тоест, не бива да възприемаме самите себе си като безмозъчни марионетки, които действат само тогава, когато ни задвижат отвън. България има своя национален интерес и управляващите са длъжни да го защитават. Със сигурност националният ни интерес изисква българската територия да не се превръща в плацдарм за водене на войни. Нищо няма да спечелим, ако решим да се правим на по-големи евроатлантици и на по-агресивни русофоби от големите шефове в Брюксел и Вашингтон.
А тези, които не спират да повтарят, че сме били членове на НАТО и, съответно, трябвало да изпълняваме всичко, което оттам наредят, е добре да си припомнят историята. По време на Втората световна война България е верен съюзник на нацистка Германия. И въпреки това, въпреки настойчивите подканяния от германска страна, ние не изпращаме нито един български войник да се бие срещу Съветска Русия. Между другото, българи, желаещи да се сражават на Източния фронт, е имало. В онзи период в България са съществували организации, чиито членове много са искали да демонстрират любовта си към Големия германски брат, включително и като отидат да се бият срещу Русия. Днес в България също има организации, чиито членове постоянно повтарят колко обичат Големия евроатлантически брат. Добре ще бъде да докажат любовта си с дела. Нека метнат по едно автоматче на гръб и да отидат да се сражават срещу опълченците в Донбас. Ентусиазмът им със сигурност ще бъде оценен, където трябва.
Разбира се, има и държави, като прибалтийските, да речем, които с радост биха се превърнали в русофобски плацдарм. Щом ги влече, нека го правят. България обаче няма никакъв интерес да влиза в ролята на по-голям католик от папата. Едва ли има по-глупава политика от тази да се бориш за първото място в класацията на държавите-русофоби. Русия и Съединените щати имат своите дълбоки противоречия. Това е естествено за две велики държави. Америка иска да продължи да бъде хегемон, а Русия, както и Китай, между впрочем, категорично заявяват, че времето на еднополюсния свят отдавна е свършило. И това се вижда с просто око. Ако през 90-те години на миналия век Вашингтон действително можеше безпрепятствено да се разпорежда по целия свят, днес ситуацията е коренно различна. Слабата Русия от времето на Елцин и на маниакално крадливия му олигархичен кръг няма нищо общо с днешната руска държава. Тогава никой не се интересуваше от мнението на Москва, днес с нейната позиция се съобразяват всички. Както и с Пекин, между другото. Такава е реалността, и ще бъде добре, ако българските управляващи също си дават сметка за нея.
Ако някой има проблеми с Русия, да бъде така добър да си ги решава сам. Ние нито имаме имперски амбиции, нито претендираме за ролята на хегемон. А пък да се зъбим на руснаците, както правят онези неадекватни управляващи в Киев, би било повече от абсурдно. Москва и Вашингтон в крайна сметка ще се разберат. Защото Великите сили обикновено се разбират. А ако има пострадали, те са сред тези, които са играли ролята на готови на всичко васали. Нека направим всичко възможно, за да не влизаме в тази глупава роля.
Очаква се Европейската комисия да представи днес първи предложения за многогодишната бюджетна рамка на ЕС за периода след 2028 г. Според публикуваната досега информация, през седемгодишната финансова рамка ще има нов подход при разпределяне на средствата. Комисията иска да намали финансирането за сближаване и земеделие, да въведе принципа..
12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор..
От днес се отваря за движение улица "Опълченска" в София в участъка между булевардите “Тодор Александров“ и "Сливница". Възстановяват се и маршрутите на градския транспорт - тролейбусните линии 1, 5, 7, 11 и двете автобусни - 60 и 74. Ул. "Опълченска" в участъка от бул. "Сливница" до бул. "Тодор Александров" е цялостно реконструирана...
В 18:30 ч. от Съдебната палата в София ще тръгне протестно шествие до площад "Народно събрание", организирано от инициативата "Правосъдие за всеки". Преди шествието ще има митинг срещу "избирателното правосъдие" и срещу това, че "цялата съдебна власт с изтекли мандати е в ръцете на задкулисието от ДПС и ГЕРБ" Да кажем ясно: "ДА на..
Броят на убитите при изблика на насилие в Южна Сирия, е надхвърлил 200 души, предаде Франс прес. Сблъсъците между друзи и бедуини, избухнали в неделя в провинция Суейда, доведоха до множество жертви. На мястото бяха изпратени сили на новите сирийски власти, които през декември миналата година отстраниха дългогодишния президент Башар ал Асад,..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е хуманна и жената да има позитивно преживяване . Това каза в интервю за БНР Надежда Цекулова, журналист и правозащитник от БХК. Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на..
Представители на отбранителната индустрия и на изпълнителната власт ще подпишат меморандум за подобряване на взаимодействието. Без да са ясни подробности меморандумът би трябвало да уреди няколко ключови въпроса, сред които и този дали държавата ще дава повече поръчки към собствената си индустрия. Този въпрос повдигна през април Петър..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...