"Много ударно започна темата за отношенията ни с РСМ още от началото на годината да бъде в дневния ред на правителството. Изказването на Слави Трифонов обаче поставя под съмнение монолитността на позицията на правителството за РСМ".
Това каза пред БНР журналистът Костадин Филипов.
Той посочи, че в новото правителство на РСМ по всяка вероятност няма да фигурира бившият външен министър и вицепремиер Никола Димитров, "а това е нещо, което пряко засяга България":
"Той беше архитектът и изпълнителят на политиката, която доведе до подписване на Преспанското споразумение с Гърция, и той активизира голямата кампания на държави членки от Европейския съюз срещу България с обвинението, че заради капризи не пускаме готовата за членство РСМ. Вероятно ще се търси по-голям прагматизъм от страна на Димитър Ковачевски в неговото правителство по отношение на България, но без да се излиза извън очертаните червени линии".
В предаването "Нещо повече" журналистът подчерта, че Франция - като председателстваща Съвета на ЕС, е сериозно ангажирана към решаването на въпроса дали ще има реално разширяване на Европейския съюз към Западните Балкани:
"За България времето е важен фактор. Ако се стигне до формирането на някакви комисии, означава, че ще искаме материални конкретни резултати, които да се превърнат в материална основа за омекотяване на нашата позиция".
Интервюто с Костадин Филипов можете да чуете в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..