Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли международните отношения да са предмет на търговия и какво смятат депутатите по въпроса

| обновено на 05.01.22 в 18:38
Снимка: Ани Петрова

Позицията ни за Северна Македония не може да бъде променяна с лекота или да се превръща в разменна монета за постигане на други цели. Това коментираха депутати от различни парламентарни групи, а повод стана публикацията на лидера на „Има такъв народ“ Слави Трифонов във Фейсбук отпреди дни. В нея той предложи България да вдигне блокадата върху преговорите за членство на Република Северна Македония в Европейския съюз при две условия - Съединените щати да отменят визите за българските граждани, а страната ни бъде приета в Шенгенското пространство.

Владислав Панев от „Демократична България“ заяви:

„Трудно ми е да отговоря – по-скоро такъв тип търговия е нормален в международните отношения, но за първи път виждам като че ли да се прави чрез пост във Фейсбук. Оттам според мен идва по-скоро проблемът“.

Станислав Балабанов от ИТН защити позицията на лидера на партията: „Това е просто надграждане и една гражданска позиция, изразена от страна на нашия лидер. В крайна сметка ще видим как ще стартират преговорите, но те няма как да стартират преди Македония да изпълни най-важните условия – да спазва договора си, който е подписала през 2017 г., защото до момента не виждаме да го правят. А за визите ни за САЩ и за членството в Шенген е едно надграждане, зад което също стоим“.

От своя страна Александър Симов от „БСП за България“ призова:

„Имаме си национална позиция, нека не се опитваме да си играем с нея. Тя е ясно декларирана, така че просто призовавам всички по тази тема да спрем с импровизациите и закачките“.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов беше категоричен: „Не може да се търгува членството на Македония за визи или каквито и да било други облекчения. Националният интерес не подлежи на компромис, търговия и пазар“.

Очаквано най-критични бяха от ГЕРБ, напомняйки, че българският парламент вече се е произнесъл каква да е позицията на страната и се възмутиха, че научават за идеите на новите управляващи не по официален път, а от чужди медии.

„Явно има не само хаос, но и липса на идеи как да се реши въпросът с преговорите на РСМ и България и това води до задънена улица българското правителство. Но трябва да бъдем категорични и ясни, че позицията ни винаги е била, че българската история, култура и национален интерес не са обект на търговия“, заяви Христо Гачев.

Изявлението на лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов по повод позицията на България по отношение на Северна Македония предизвика разнопосочни реакции сред управляващите формации.

Зам.-председателят на парламента Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" заяви:

"Поставянето на условия, извиването на ръцете на ЕС, не мисля, че е правилният подход. Следва да запазим добрия тон, а не с ултиматум".

Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов посочи, че записаното в коалиционното споразумение се нуждае от надграждане:

"Позицията на България е такава, каквато е, не се променя. И от там нататък има надграждане. Надграждане и създаване на допълнителни комисии, които са записани, надграждани, и нашето предложение все пак, и то не към РСМ, то е към нашите партньори - НАТО и ЕС, че тия два проблема крайно време е да бъдат решени", каза Йорданов с уговорката, че коалиционното единство не е заплашено:

„Дълбоко се съмнявам, че някой ще рискува разваляне на коалиционното споразумение заради това.

Във „Фейсбук“ македонският президент Стево Пендаровски написа, че е заявил пред  европейския посланик Дейвид Гир как страната остава фокусирана върху европейския дневен ред и ще продължи да обогатява добросъседските отношения и регионалното сътрудничество.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Макрон приветства строителите и дарителите, допринесли за възстановяването на катедралата "Нотр Дам"

Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата, по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща френският..

публикувано на 29.11.24 в 17:17

НСИ: 24 485 лева средна годишна работна заплата за миналата година

Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт.  През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година.  Икономическата дейност с най-високо трудово..

публикувано на 29.11.24 в 16:55

ЕК даде 6 месеца на България за необходимите реформи по ПВУ, за да не загуби 653 млн. евро

България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..

публикувано на 29.11.24 в 16:44

Близо 200 хил. украинци са намерили временния си дом в България от началото на войната

Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..

публикувано на 29.11.24 в 16:36

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..

публикувано на 29.11.24 в 16:20
Пламен Сивов

Пламен Сивов: При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за смислен дебат няма място

"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат  все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност".  Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той.  Вторачили..

публикувано на 29.11.24 в 15:45

Във Велинград очакват резултатите от повторните проби за чума по овцете

Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..

публикувано на 29.11.24 в 15:39