Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на вярата на Йордановден

Ангел Карадаков, Станислава Пирчева, Костадин Нушев
Снимка: БНР

„Всяко нещо, което казваме за този празник е водоосвещение, защото с влизането на сина Божи във водите на Йордан и слизането на светия дух се извършва това освещаване на водата“, каза за БНР на Йордановден доц. Костадин Нушев, преподавател в Богословския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“.

В предаването „Нощен хоризонт“ Ангел Карадаков, главен редактор на православната медия "Добротолюбие", припомни и някои специфични традиции на Йордановден:

"Някъде в страната има много хубава традиция - когато някой извади кръста от водите заедно със свещеника минава през всички къщи от даденото село или град и всеки се благославя, като свещеникът поръсва дома, а човекът, който е извадил кръста го носи със себе си като благословение на така изваденото разпятие от водите".   

Доц. Костадин Нушев и Ангел Карадаков                            Снимка: Станислава Пирчева

На въпрос защо след Йордановден следва Ивановден доцент Костадин Нушев отговори:

"В календара на църквата винаги след големия Господски празник или Богородичен празник следващият ден е свързан с някои от персонажите в случая свети Йоан Кръстител. Ето я тази историческа нишка в събитието, че кръщението на нашия Господ Исус Христос на река Йордан е извършено от Йоан Кръстител и след отбелязването на централното събитие - Богоявление, кръщението на Исус Христос, църквата отдава почит на историческата личност, която участва в това събитие". 

По думите на Ангел Карадаков, "ако ние започнем да търсим царството Божие и неговата правда, всичко останало ще ни се придаде".

"Ако ние се обърнем навътре към себе си, погледнем духовно, решим да започнем да водим духовен живот, да късаме от себе си всички плевели на греха, тогава Бог ще ни даде всичко, от което ние имаме нужда - ще ни даде и мир, здраве, и обновяване в нашия личен живот". 

Ангел Карадаков е завършил Софийската духовна семинария и Богословския факултет при СУ "Св. Климент Охридски", а в момента завършва магистърската програма "Църковно и социално дело". Той е Богослов и църковен журналист.  Интересите му са в областта на църковната история и светоотеческо богословие. 

Доц.д-р Костадин Нушев е преподавател по "Нравствено богословие" в Богословския факултет на Софийския университет "Св.Климент Охридски". Завършил е богословие и културология в Софийския университет. От 2001 година е редовен преподавател, бил е ръководител на Катедра "Практическо богословие" между 2018-2021, преподавал е в специалност Теология в Шуменския унивррситет 2017-2020. Ръководител на магистърска програма Църковно социално служение в Богословския факултет.

Повече от изразените мнения можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51