Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатският зелен сертификат в мъртва хватка

Предстоят горещи дебати в пленарната зала и протести пред парламента

Снимка: БГНЕС

От началото на това Народно събрание депутатите многократно обсъждат дали да въведат изискване за зелен сертификат за влизане в парламента.

След извънредни заседания на две парламентарни комисии - здравната и правната, препирни, обвинения и закани окончателното решение отново беше отложено - този път за следващата седмица, когато пред парламента ще има и протест за пълната отмяна на всички ограничителни мерки

Зеленият сертификат за гражданите беше въведен през октомври само с ден предизвестие за разлика от толеранса, който си дават народните избраници.

Стойчо Кацаров   Снимка: БГНЕС

Една от предишните битки - за въвеждане на зелен сертификат за гражданите, приключи набързо. Каквито и възражения да имаха те, всичко се реши със заповед на служебния министър на здравеопазването Стойчо Кацаров.

Сред изключенията се оказаха законодателите, точно тези, които въвеждат правилата. Вече втори парламент и втора пленарна сесия на настоящия - народните избраници отказват да наложат на себе си ограничението, което важи за избралия ги народ - да влизат със зелен сертификат в пленарна зала.

Спорът, започнал в края на миналата година, се разгоря през тази. Вече в ролята на опозиция, ГЕРБ не изпуснаха да се възползват от удобно подадената топка и ден след ден громят новите управляващи.

„Не е допустимо да има изискване за лекари, учители, ученици, сервитьори, бармани, готвачи и всякакви други категории работещи български граждани за представяне на зелен сертификат, антигенен тест или PCR тест, за да могат да упражнят своето конституционно гарантирано право на труд, а за народните представители това да не важи“, коментира Десислава Атанасова.

Влезли в парламента на вълната на своя кръстоносен поход срещу „новите привърженици на окултната наука, наречена ковидология“, от "Възраждане" настояват за пълна отмяна на зеления сертификат и плашат ни повече, ни по-малко с революция.

„Ако управляващите не проявят здрав разум, другата седмица ще се сблъскат с широкомащабен народен гняв“, предупреди Костадин Костадинов.

Освен че са притиснати от разнопосочните искания на опозицията, в новото мнозинство не могат да се разберат и помежду си.

БСП и "Демократична България" заговориха в полза на самоограничението.

Снимка: Радио Видин

„Всички ние ставаме съучастници в това българските граждани да не се ваксинират“, заяви Георги Свиленски от БСП.

„Така, както всички останали граждани са длъжни да се съобразяват с извънредната епидемична обстановка, така и депутатите трябва да се съобразят с нея“, смята д-р Александър Симидчиев от ДБ.

„Има такъв народ“ са твърдо против въвеждане на зелен сертификат. Дрийм тиймът на антиковид ангелите на Слави:

„Това ще даде веднага основание на абсолютно всеки работодател в страната, абсолютно всеки администратор да въведе същото задължително условие за работа, което е абсолютно дискриминационно“, подчерта проф. Андрей Чорбанов.

„Този зелен сертификат не върши работа. Вирусът се разпространява, независимо от това дали носите маска или не, дали имате 3 ваксини, 6 ваксини, 5 ваксини или колкото си прецените или имате амулет под формата на зелен сертификат“, категоричен е Тошко Йорданов.

Снимка: Ани Петрова

Ива Митева попита какво ще се случи, ако депутат откаже да се тества:

„НСО категорично не може да го спре на входа, както никой не може да го спре да влезе в сградата на Народното събрание, още повече, че самият правилник казва, че народните представители са длъжни да бъдат в Народното събрание.“

Дълго време от „Продължаваме промяната“ поне в парламента отказваха да заемат твърда позиция. С тяхна благословия внесената от „Демократична България“ точка за приемане на правила отпадаше и отпадаше от дневния ред, докато все пак не им се наложи да направят нещо и да кажат какво мислят.

Резултатът - прието на правна комисия предложение и първоначално отхвърлено на здравна, последвали обвинения в конспиративност от опозицията в лицето на „Възраждане“ и от съуправленците от ИТН.

Поправителният изпит беше взет на ново заседание на здравната комисия, на което се реши да бъде внесено за гласуване предложението на ПП - допуск до парламента със сертификат или тест.

Предстоят дебати в пленарната зала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59