Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ана Пройкова: Не дръжте рутера в стаята, в която седите или спите

Снимка: Pixabay

„Петото поколение мобилни стандарти отива в т. нар. по-високочестотен спектър, който винаги е причинявал страхове, защото навлиза в областта на радиационните излъчвания. Но това са нейонизиращи лъчения все още – 5G.“ Това каза пред БНР проф. Ана Пройкова, физик в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, доктор на науките, участник в група в Европейския стратегически форум за изследователски инфраструктури на Европейската комисия.

„Хората имат право да се страхуват, но не страхът да ги парализира, а да ги направи любопитни към онова, което ги притеснява“, коментира проф. Пройкова. По думите ѝ четвъртото поколение не е много далече в честотния спектър от петото.

Любим уред на много хора е микровълновата печка. Нейното излъчване е в спектъра, в който се поставят 5G-тата, уточни тя.

Скенерите на летищата например също са в 30-гигахерцовия диапазон, който е в областта на петата генерация мобилни стандарти. Затова на редица места хората с определени заболявания минават през ръчна проверка.

Един от страховете на хората е дали честотните спектри не влияят върху репродуктивната им способност, отбеляза още Ана Пройкова.

„Това е много тънка, деликатна тема. Това, което е особеното на новите технологии, е, че те толкова бързо се развиват, че ние не успяваме да ги проверим като функции на времето. Ако в рамките на 1 година не сме успели да открием никаква корелация между определена честота, която се излъчва от дадено устройство и някои състояния, може да се окаже, че след 20 години, има такива случаи, има такива съмнения, че тези честоти биха могли да са били причина.“

Мобилните телефони и потенциалната им вреда са изучавани почти 20 години, допълни проф. Пройкова.

„Беше установено, че старата технология на късните 80-те-90-те години е твърде мощна. Навремето – 80-те-90-те години, ние имаме вкъщи запазени стари апарати, те са 1000 пъти по-мощни, отколкото са съвременните апарати.“

Не си дръжте рутера в стаята, в която седите, съветва специалистът.

„Рутерът си е активно излъчвателно устройство. Не ви съветвам да спите с него. Моят съвет е, особено ако има и деца, не дръжте рутера при децата.“

За целта, за да се минимизира въздействието на активните устройства, пространството може да се окабели.

Относно петото поколение клетъчни стандарти за мобилни технологии и полетната безопасност Ана Пройкова посочи, че самолетните производители са предложили на летателните машини да се поставят специфични филтри.

„Тези филтри изисква време, за да бъдат монтирани върху всички самолети, които в момента се чувстват застрашени, тъй като минават в голяма близост с клетките, които осигуряват пето поколение мобилни технологии.“

В момента у нас има 75 града, в които това поколение мобилни услуги се реализира, уточни тя.

Високочестотните електромагнитни излъчвания формират цяла нова област в медицината, обобщи проф. Ана Пройкова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03