Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерата на "Пер Гюнт" ще бъде в края на януари в театър "София"

4
Екипът на постановката „Пер Гюнт“ в театър „София“
Снимка: Театър "София"

Предстоящата премиера на спектакъла „Пер Гюнт“ ще видим за първи път на сцената на театър "София" в края на януари. Директорът Ириней Константинов и актьорите Неда Спасова и Александър Тонев са в главните роли.  

Хенрик Ибсен пише драматичната поема „Пер Гюнт“ в Италия през 1867 година, когато самия той се намира в дълбока духовна криза, защото в родната му Норвегия има неразбиране и неприемане на произведенията му. Заради текста на Ибсен световноизвестна става и музиката, написана от Едвард Григ, специално създадена за това произведение по молба на автора.  

И след като чухме в началото „Утро“ – една от най-популярните и обичани мелодии, част от сюитата „Пер Гюнт“, която често и американското студио Warner Brothers експлотира в своите филми, в репортажа ще чуем и откъс от „В замъка на планинския крал” – музикално произведение за оркестър, написано специално за театралната пиеса „Пер Гюнт“, което впоследствие влиза в заключителната част на прочутата Сюита №1 от Едвард Григ.

Интерпретации на тази световна класика ще слушате, когато гледате и „Пер Гюнт“ на сцената на театър „София“. Всяка година се правят по над 100 различни представления на тази пиеса по света, писана преди 150 години. За влечението си към текста разказва директора на театър „София“ и участник в спектакъла Ириней Константинов. Казва, че в пиесата има мощ и сила и много силен характер – нещо, с което отдавна не се е сблъсквал. За него Ибсен е мечта, а Пер Гюнт предизвикателство, защото тази пиеса е много се различна от останалите текстове на норвежеца Хенрик Ибсен.

Директорът на театър „София“ Ириней Константинов

Постанявето на „Пер Гюнт“ на сцената на театър „София“ е част от един по-голям проект, наречен „ Пер Гюнт пътува“ по програмата Норвежки финансов механизъм, с програмен оператор Министерството на културата. Предвиждат се също уъркшопи, семинари, турне, участие във фестивали, създаване на документален филм за съвременния подход към Ибсен и специален двуезичен сайт.  

Освен Ириней Константинов, Неда Спасова и Александър Тонев, на сцената на театър „София“ ще видим още актьорите Йоана-Изабела Върбанова, Лора Мутишева, Невена Калудова, Пламен Манасиев и 8 студенти от Нов български университет. 

С шампанско и ягоди актьорите и екипът на Театър „София“ отбелязаха първата репетиция на „Пер Гюнт“ през юни 2021 г.

Премиерата на „Пер Гюнт“ в театър „София“ е на 29 януари. После представлението ще бъде играно в още 7 различни населени места, а спектакълът ще вземе участие на фестивала „Ибсен“ в Осло и в международния форум в Берген, който пък е родното място на композитора Едвард Григ.

Репортаж на Светослава Кузманова чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

Какво да очакваме на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония"

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР ще бъдат открити 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол . Това каза пред БНР Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на Фондация "Аполония".  "Това, което става в Созопол, са едни много смислени събития, наложени през  "Аполония" и през културния афиш, който всяка година има", добави тя. От..

публикувано на 17.06.24 в 18:55
Ерина Боянова

7 плаката за 7 испански филма

Институтът „Сервантес“ в София ще е домакин на поредица от специално създадени филмови плакати , обединени от името "Кино Испания: Плакати за филми с награди" . Автор на изложбата, която се открива в галерията на института (ул. „Света София“ №3) на 19 юни, сряда, е дизайнера Ерина Боянова.  Проектът представя 7 нови постера, създадени за 7..

публикувано на 17.06.24 в 11:33
Театралните празници

Театралните празници "Невена Коканова" - културното събитие на Ямбол

За 27-и път в Ямбол ще се проведат Театралните празници "Невена Коканова" . За първа година фестивалът ще продължи не пет, а седем дни, като в програмата е включен и премиерен спектакъл на ямболския драматичен театър.   През тази година  Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол отбелязва 75 години от обявяването си за държавен културен..

публикувано на 17.06.24 в 10:31

Художникът Васил Гайдаров - между сивотата и цвета

Васил Гайдаров е на 30 години. Внук е на художника Вълко Гайдаров. Живее и твори в ателието на дядо си. Авторът влиза водещ по успех в специалност "Графика" на Националната художествена академия, но бунтарската му същност не намира мотивация да завърши своето обучение в академията. Неговият псевдоним е Потрес Арт, рисува основно..

публикувано на 16.06.24 в 08:44

"Свети ми вечно, звезда зорнице" е мотото на концертите на ансамбъл "Зорница"

На 22 и 23 юни от 18.30 ч в голямата зала на Доходното здание в Русе повече от 200 танцьори ще излязат заедно на сцената, за да отпразнуват 55-годишнината на Детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Зорница". "Свети ми вечно, звезда зорнице" е мотото на концертите, които със сигурност ще препълнят голямата зала на Доходното здание идните събота и..

обновено на 16.06.24 в 04:42
Аделина Филева, директор на Софийска градска художествена галерия

Аделина Филева: Изключително опасно е да се самозатвориш в своя вътрешен свят

"Това, което си създал, това е твоят живот". Тези вдъхновяващи слова ни завеща големият Дечко Узунов и те резонират с всяка негова творба, отразяват философията му, че изкуството не е просто професия, а самият живот, изпълнен с творчество, страст и отдаденост. В една специална вечер на "Нощен хоризонт" гостува Аделина Филева, директор на..

публикувано на 15.06.24 в 10:03

Първи Национален фестивал на частните театрални школи “ИМА̀ГО”

Първият Национален фестивал на частните театрални школи “ИМА̀ГО” ще се проведе на 28-и, 29-и и 30-и юни в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". "Ресурсът на театралните школи в България е огромен. Във всеки областен град има, не само в София. Преди няколко години решихме да създадем Асоциацията на частните театрални школи (АЧТШ), за да можем да..

публикувано на 14.06.24 в 16:25