"Политическите елити в България и Северна Македония трябва да намерят онези стъпки, които да докарат положението дотам, че нашите деца днес да се обичат и да преживяват само радости оттук нататък. За да има самолет София-Скопие, трябва да има кой да лети. За да има кой да лети в самолета, трябва да споделяме и културата, и общи цели. Наслоените лъжи и в едното, и в другото общество, трябва да бъдат изчистени".
Това каза в предаването "Политически НЕкоректно" Мирослав Севлиевски, бивш депутат от НДСВ и министър на енергетиката в кабинета "Сакскобургготски", създател на "Новото време", бивш студентски активист, един от създателите на Българското сдружение за честни избори.
Според него и в България, и в РСМ историята трябва да бъде разказвана с истинските ѝ думи.
"Ако направим така, че и БНР се слуша в Северна Македония, както БНТ се гледа там, това ще бъде голяма стъпка напред. Преди самолета - това ще бъде по-лесно", смята общественикът.
Мирослав Севлиевски коментира настоящата политическа обстановка в страната, в контекста на 25-годишнината от януарските събития пред парламента през 1997 г.:
"За някои 10 ноември 1989 г., за други - 10 януари 1997-а, а за трети - 13 декември 2021-ва, когато беше създадено правителството на Кирил Петков, е началото на промяната. ... Влизането в политиката на хората от "Продължаваме промяната" дава шанс да се демократизира цялостният политически процес. Преди това пак имаше коалиционно управление, но то беше на Борисов с някой. Сега имаме коалиционно управление от 4 партии, което така или иначе демократизира вземането на решения в правителството. Връща парламентарния живот, защото имаме 7 партии и става интересен парламентът. Избирателите виждат в лицата на Кирил Петков и Асен Василев по-голям шанс за модернизация, защото преди това и Бойко Борисов говореше за модернизация".
По думите му ниската избирателна активност на вота за 47 Народно събрание, е най-голямото предизвикателство пред този парламент:
"Опасна е заявката, че това правителство е А отборът на България".
Той определи министърът на образованието акад. Николай Денков като звездата на кабинета "Петков".
Прогнозата му е за повишена динамика в политиката на България, каквато познаваме от началото на 90-те години, и няма да има правителства с пълни 4-годишни мандати.
ГЕРБ започнаха да дават път на младите, констатира Севлиевски и уточни, че бившата управляваща партия се променя.
Интервюто на Силвия Великова с Мирослав Севлиевски в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.
Полша свали руски дронове след "безпрецедентно нарушение" на въздушното пространство на страната. Русия предприе нови въздушни атаки с дронове и ракети срещу Украйна. Полша заяви, че е задействала собствени и съюзнически средства за въздушна отбрана за свалянето на дронове, навлезли във въздушното ѝ пространство по време на руска въздушна..
Американският президент Доналд Тръмп подписа меморандум за засилване на мерките срещу компаниите, които рекламират лекарства в интернет, като в същото време не предоставят достатъчно информация за страничните им ефекти. Освен фармацевтичните компании във фокуса на американската администрация ще влязат още и социалните медии, а също и..
"Ще се гледа под лупа какво ще каже Урсула фон дер Лайен. Очакванията са завишени". Фон дер Лайен отчита пред ЕП първата година от втория си мандат Това обясни пред БНР Мария Симеонова, ръководител на Бюрото на Европейския съвет за външна политика в София, преди п редседателката на Европейската комисия да произнесе традиционната реч "За..
С високи изкупни цени, но ограничени количества започна гроздоберът в община Стралджа. Голяма част от лозовите масиви бяха засегнати от ниските пролетни температури и сланите, пожари унищожиха над 2000 декара лозя през лятото. Втора изключително трудна година за лозарите от региона, тъй като климатичните аномалии продължават, а пожарите..
Премиерът Росен Желязков и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще участват в официалното представяне на новия випуск стипендианти по програмата EXPLORER на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Програмата цели да задържа в страната ни изявени..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че "не е във възторг" от израелския въздушен удар в Катар, което допълнително засили международния натиск след безпрецедентното разширяване на войната на Израел срещу "Хамас". Тръмп каза, че решението на Израел да нанесе удар по Катар е било взето единствено от премиера Бенямин Нетаняху. По думите му..
От днес започва редовната мисия на Международния валутен фонд у нас. Водената от Фабиан Борнхорст делегация по традиция ще се срещне с представители на БНБ, Министерството на финансите, други институции и неправителствения сектор. Мисията идва само няколко месеца преди страната ни да въведе еврото като официална валута. Предстои да бъде..
Свидетели сме на една груба злоупотреба с правосъдие , престъпление срещу правосъдието, тъй като на четирима младежи им се вменява действие, което те..
Това е отделен кадър, никой не знае кога е започнал конфликтът . Аз видях един откъс, в който между неясни фигури има някакъв диалог, който може да е..
Съпругата на старши комисар Николай Кожухаров сподели пред БНР актуални данни за състоянието му: " Възстановява се, в Интензивно отделение е"...