"Омикрон е първият вариант, който не се придържа към тенденцията досега да протича по-тежко като заболяване. Това се дължи на един много странен ефект на молекулярно ниво. Сега в момента вирусът атакува само клетки, които експресират рецептор и не полза протеаза, поради това по-малка част от хората изпадат в тежка дихагелна недостатъчност.
Но това не означава, че няма по-високи нива на инфекция в останалата част на тялото. Тъй като ние се фокусираме само върху дихателните пътища, но вирусът сега е много по-заразен. Има по-тежко засягане на сърце, бял дроб, ендотела на кръвоносните съдове, но това просто сега никой не го гледа.
Спрямо Делта варианта Омикрон е по-лек, но спрямо Уханския той е горе-долу със същата тежест. Просто много хора са ваксинирани или преболедували, затова се кара по-леко", поясни Маринов.
Маринов определи информациите, че в Кипър има регистрин случай на Делтакрон - мутация между Делта варианта и Омикрон, като фалшиви новини.
Според имунолога неваксинираните хора винаги са по-уязвими, включително и към Омикрон, а защитата на преболедувалите също се изчерпа.
"Това което се извършва в момента, е ужасяващ акт на биотероризъм от страна на повечето правителства в момента спрямо собственото им население.
Ние имаме вирус, за който знаем, че при предишните си версии причинява сериозни увреждания на вътрешните органи, причинява увреждания на мозъка, предизвиква диабет, мозъчна недостатъчност и други.
Сега идва версия на вируса, за която знаем, че не атакува толкова тежко алвеолите и причинява по-малко директна смъртност от остра дихателна недостатъчност. Но ние нямаме никакви данни какво причинява върху вътрешните органи, върху мозъка...
Логично от начина му на разпространение е да предположим, че ще причини тежки проблеми върху вътрешните органи, което ще доведе до сериозна инвалидизация, дългосрочни последствия като преждевременни сърдечно-съдови заболявания. И в този случай ние решаваме, че Омикрон е естествена ваксина и че е краят на пандемията, че трябва всички да се зарязат... Това е чудовищно, заяви имунологът.
По думите на Маринов следващият вариант няма да е произволен на Омикрон, а може би на оригиналния Ухан, но ще има свойствата да избягва от имунетата и на двата - на Омикрон и на Ухан, като по-вероиятно е да произтича по-тежко.
Още по темата в звуковия файл.
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..