Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спрямо Делта варианта Омикрон е по-лек, но спрямо Уханския вариант е почти със същата тежест

Георги Маринов: Не подценявайте Омикрон, той причинява тежки проблеми на вътрешните органи

Следващият вариант няма да е производен на Омикрон

Снимка: Алами/Ройтерс

"Омикрон се очакваше дълго време, но не се очакваше да се появи толкова рязко и изведнъж , а по скоро да се появи постепенно", каза пред БНР еволюционният имунолог Георги Маринов от Университета в Станфорд, Департамент по генетика.

"Омикрон е първият вариант, който не се придържа към тенденцията досега да протича по-тежко като заболяване. Това се дължи на един много странен ефект на молекулярно ниво. Сега в момента вирусът атакува само клетки, които експресират рецептор и не полза протеаза, поради това по-малка част от хората изпадат в тежка дихагелна недостатъчност.

Но това не означава, че няма по-високи нива на инфекция в останалата част на тялото. Тъй като ние се фокусираме само върху дихателните пътища, но вирусът сега е много по-заразен. Има по-тежко засягане на сърце, бял дроб, ендотела на кръвоносните съдове, но това просто сега никой не го гледа.

Спрямо Делта варианта Омикрон е по-лек, но спрямо Уханския той е горе-долу със същата тежест. Просто много хора са ваксинирани или преболедували, затова се кара по-леко", поясни Маринов.

Маринов определи информациите, че в Кипър има регистрин случай на Делтакрон - мутация между Делта варианта и Омикрон, като фалшиви новини.

Според имунолога неваксинираните хора винаги са по-уязвими, включително и към Омикрон, а защитата на преболедувалите също се изчерпа.

"Това което се извършва в момента, е ужасяващ акт на биотероризъм от страна на повечето правителства в момента спрямо собственото им население.

Ние имаме вирус, за който знаем, че при предишните си версии причинява сериозни увреждания на вътрешните органи, причинява увреждания на мозъка, предизвиква диабет, мозъчна недостатъчност и други.

Сега идва версия на вируса, за която знаем, че не атакува толкова тежко алвеолите и причинява по-малко директна смъртност от остра дихателна недостатъчност. Но ние нямаме никакви данни какво причинява върху вътрешните органи, върху мозъка...

Логично от начина му на разпространение е да предположим, че ще причини тежки проблеми върху вътрешните органи, което ще доведе до сериозна инвалидизация, дългосрочни последствия като преждевременни сърдечно-съдови заболявания. И в този случай ние решаваме, че Омикрон е естествена ваксина и че е краят на пандемията, че трябва всички да се зарязат... Това е чудовищно, заяви имунологът.

Според Маринов най-добрите мерки са били взети през март 2020 година. По думите му правителствата след това не са предприели никакви противоепидемични мерки, които да запазят десетки хиляди случаи на смърт от Covid-19.

По думите на Маринов следващият вариант няма да е произволен на Омикрон, а може би на оригиналния Ухан, но ще има свойствата да избягва от имунетата и на двата - на Омикрон и на Ухан, като по-вероиятно е да произтича по-тежко. 

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04