Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За добрия пример във ваксинирането и защо сам си решаваш

Снимка: БГНЕС

Вяра в науката и нуждата от подсилваща доза кара Балуш Балушев да дойде в неделния следобед в градината на Бар ЗаЗдраве в столицата, който от доста време дава възможност хората да си поставят ваксини.

"Вярвам на лекарите, на науката. Щом учените твърдят, че това е превевция, че има ефект, че пазим освен себе си и другите, щом в развитите държави вярват на науката, на специалистите, защо ние да не вярваме? Пътувал съм по света и с тестове, и с ваксина, със сертификат и то винаги актутален, това е", каза още Балушев.

Добромир е също за бустерна доза. Неговата мотивация да го направи в неделя следобед е доста лична. Баща му е починал от коронавируса:

"В  заведението е по-удобно и по- бързо, освен това в почивния ден можеш да се ваксинираш, затова и съм тук.

Но моят баща почина от Covid - 19 неваксиниран на 67 години, с придружаващи заболявания, макар че аз вече се бях ваксинирал.

Иначе нека всеки сам да си решава дали да се ваксинира. Но е доста кофти , ако понесеш лична отговорност и се замислиш какво може да си причинил на някого, като не си се ваксинирал", посочи Добромир.
Младите трябва да покажат на възрастните, че няма от какво да се страхуват и да се ваксинират, смята още той.

Вихрен Георгиев от платформата People of Sofia разказва в интернет част от историите на дошлите в неделния следобед. Защото вярва, че обяснението за нуждата от ваксината трябва да минава не през принуда, а през примерите. Които обаче да стигнат до хората по съвременен  начин.

"Отдавна имах като идея, която да поощрява хората да се ваксинират. И затова заедно с бара направихме това - тук се ваксинират, а аз да разказвам за добрите примери.

Мога да допълня, че у нас първо нямаше добра информационна кампания, второ няма противовес на антиваксърството, което според мен обслужва в голямата си част лични и политически интереси. То е насочено единствено към привличане на внимание, а на този евтин популизъм от най-дълнопробен вариант, държавата не се противопостави.

Трябваше да има още в началото много мащабна кампания, съобразена с манталитета на българите, които са недоверчиви и мнителни", заяви Георгиев.

По думите му на партия "Възраждане" въобще не им дреме за хората, тях ги интересува да си играят със страховете им и то с най-първичните и с развитието на конспиративни теории - това не трябва се допуска и в социалните медии.

За един неделен следобед около 40 души се ваксинираха в Бар ЗаЗдраве, казаха още пред БНР организаторите.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07