"Свидетели сме на най-лошата употреба на медицински проблем за политически цели. В българския контекст е още по-страшно, защото става дума за смърт на много хора. Нашите данни за смъртността са ужасяващи".
Това каза пред БНР доц. Христо Хинков, ръководител на Националния център по обществено здраве и анализи.
Състоянието на здравната система, здравословното състояние на българите и хаотичното управление на епидемията са трите причини, които според доц. Хинков довели до високата смъртност в страната при епидемията от Covid-19.
Той подчерта, че проблемите в здравната система са натрупвани с десетилетия:
"Натрупани са грешки, които водят до това тя е неефективна. Изглежда една от причините за високата смъртност е и това, че ние нямаме много ясна представа как да лекуваме болните с Covid-19. Няма много ясни протоколи, ние се учим в движение. лекарите са оставени сами на себе си, всяка болница да решава как да се справя с тази ситуация. ... Медицинският персонал намалява, застарява, което още повече задълбочава проблема".
Според него спирането на планови операции и прием в болница е също голям проблем.
"След въвеждането на зеления сертификат имаше положителен ефект, тъй като се увеличиха хората, желаещи да се ваксинират. Т.е. създаде се едно чисто административно принуждение да се получи тази ваксина. От друга страна обаче се породиха практиките за фалшифициране на сертификатите", каза ръководителят на Националния център, който направи анализ на ефекта от сертификата и финансовите стимули за имунизация срещу Covid-19.
Той подчерта, че изискването за Covid сертификат е европейска практика:
"Друг е въпросът как България ще вземе решение за себе си, съобразявайки всички особености на българския характер".
По думите му финансовият стимул от 75 лева за ваксинация на пенсионерите е довел до увеличаване на възрастните хора на опашките пред имунизационните пунктове, но няма конкретни данни за броя на поставените ваксини:
"Тази мярка може да има двояк ефект. Ако се дават едни пари за здраве, за ваксиниране, това може да породи съмнение, че става дума за чисто медицинска грижа, а не става въпрос за нещо друго, което вече влиза в конспиративните теории. Като цяло обаче е позитивно".
Интервюто на Даниела Големинова с доц. Христо Хинков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..